Omron-Ketil_Jakobsen-crop

Jakobsen skal ha ansvar for Hordaland, Sogn og Fjordane

Omron har ansatt en ny salgsingeniør i Bergen

Ketil Jakobsen er utdannet sivilingeniør i teknisk kybernetikk fra NTNU i 2006, med spesialisering innen havbrukskybernetikk. Siden da har han stort sett jobbet innenfor oljebransjen i forskjellige firma og stillinger.

Jakobsen anser meg selv som automasjonsingeniør, men han har jobbet også med instrumentering, elektro, ferdigstillelse, commissioning og litt ledelse. Med andre ord er jeg en typisk potet. Min siste jobb før Omron var som systemingeniør i Rapp Marine, som produserer vinsjer for hovedsakelig fiskeri- og forskningsfartøy. Det var også i denne jobben han først ble kjent med Omron sitt utstyr.


Han startet i august, og er i dag den eneste som er ansatt i Bergen. På sikt er det planlagt også å ha en applikasjonsingeniør ansatt.

Jakobsen skal ha ansvar for Hordaland, Sogn og Fjordane

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.