Haand tanker crop

Ved online målinger får de nå nøyaktige data om prosessen.

Ølet ble bedre med automatisering

Skulle Haand Bryggeriet i Drammen greie å møte økt etterspørsel måtte de finne større lokaler. Egnende lokaler ble funnet og planleggingsprosessen startet sommeren 2013. Firmaet som ble benyttet for å planlegge og spesifisere prosessanlegget var tysk. Rolec har flere års erfaring med å skreddersy anlegg til mikrobryggerier. Spesielt i USA og Tyskland har dette firmaet levert mange anlegg. Haad Bryggeriet et det først anlegget i Norge fra denne leverandøren.

God planlegging viktig

I alt var det 20 personer som var engasjert i montering av anlegget. Selve prosessanlegget ble produsert i Tyskland. To viktige fagfelt under monteringen er sveising og elektrisk installasjon. På det meste var ni sveisere i sving samtidig. Det var både norske og utenlandske fagarbeidere som jobbet på anlegget. Elektroinstallatøren var lokal, mens sveisere ble leit inn fra et annet norsk selskap, LP Trading. – Monteringsarbeidet gikk stort sett i henhold til hva som var planlagt, sa Hilde. Men vi ser i ettertid at en del problemer kunne vært unngått hvis vi hadde samlet alle leverandørene på forhånd, og gått gjennom fremdriftsplanene. Som fortalt er det mye rør som skulle sveises. I alt er det installert 12 000 meter kabler. Uten god planlegging er det lett at forskjellige faggrupper går i veien for hverandre.

LES HELE ARTIKKELEN

Thomas Pettersen, Phoenix Contact

Phoenix Contact styrker salgsteamet

Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.