
Styret foreslo at ifea skal bli en tilknyttet bransjeforening til Norsk Industri
Nytt æresmedlem og nye vedtekter
Under årsmøte til ifea i går, torsdag 24. april ble Ragnar G. Stokke utnevnt til foreningen 10. æresmedlem. Vedtektene ble også endret som følge av tettere samarbeid med Norsk Industri.
Stokke var styreleder i ifea (Industriens forening for elektroteknikk og automatisering) fra 2011 til 2013. Før det var han nestleder og vanlig styremedlem. Han har ytet en stor innsats i forening som foredragsholder og ble medlem i kursrådet da det ble opprett tidlig på 1990 tallet.
Stokke er i dag ”Prosesseier Elektro og Automatisering”, det innebærer at han har stilling som fagsjef for elektro og automatiseringsfagene i hele Yara konsernet. Ved denne stillingen har han hevet fagene helt opp på ledelsesnivå i det internasjonale konsernet, noe som har stor signaleffekt til andre bedrifter. Når sentrale personer i bransjen evner å få ledelsen i et konsern til å se viktigheten av elektro og automatiseringsfagene er det for bransjens foreninger utført en fortjenestefull innsats.
Under presentasjonen av ifeas virksomhet i 2013 ble det lagt svært stor vekt på hvor viktig kursvirksomhetens er for foreningen eksistens. Videre ble også regionsvirksomheten vektlagt som den andre hovedpilaren i ifeas aktiviteter.
Ved å se tilbake på hvilke personer som er utnevnt til æresmedlemmer og deres innsats for forening i sammenheng med hva som nå vektlegges som det strategisk viktige fundamentet, bør styre vurdere innsatsen til Bjørn Rosfjord. Som styreleder var han ansvarlig for profesjonalisering av ifeas sekretariat og innføring av kursvirksaktivitet som en inntektsgivende virksomhet. I tillegg er det nok to til tre andre personer som har ytet en innsats på nivå med de 10 personen som til nå er utnevnt som æresmedlemmer.
Vedtektsendring
For to år siden undertegnet ifea en samarbeidsavtale med Norsk Industri. I avtalen lå det en opsjon på et tettere samarbeid enn bare kontorfellesskap. I tiden etter inngåelse av avtalen og frem til årets årsmøte har styret diskutert og evaluert fordeler og ulemper ved å inngå et tettere samarbeid. Konklusjonen endte opp med at styret foreslo at ifea skal bli en tilknyttet bransjeforening til Norsk Industri. Avtale forslaget innebærer at foreningen beholder eget styre og økonomi. Avtalen må også godkjennes av Norsk Industris høyeste organ.
Det formelle forslaget som ble vedtatt enstemmig lyder:
§ 1Industriend forening for elektroteknikk og automatisering er en sammenslutning av industrielle foretak som prosjekterer, fremstiller eller anvender automatiseringsutstyr eller elektrisk utstyr.
Ny tekst: Ifea er en egen bransjeforening tilsluttet Norsk Industri. Dette er den største arbeidsgiverforening/landsforening i Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO). Et medlemskap i Ifea innebærer samtidig et eget medlemskap i Norsk Industri/N HO.
Foreningen har sin virksomhet (administrasjon) i Oslo, og dens regnskapsår følger kalenderåret.
Eksisterende medlemmer i ifea som ikke er medlem i Norsk Industri eller en annen landssammenslutning i NHO får en tre års periode for å vurdere sin tilslutning.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











