Mitsubishi GS-N serie bild crop

Nye funksjoner i Mitsubishi Electric’s GS-serie (-N) HMI paneler

Mitsubishi Electric har gjort en oppdatering av panelene i den populære GS-serien (-N) med utvidet funksjonalitet og ytelse. GS-serien (-N) erstatter dagens 7 "og 10" modeller i den foregående GS-serien. 

 De nye operatørpanelene er tilgjengelig fra vårt lager fra midten av april og støttes i den kommende GT Works3 ver.1.250L. 

Operatørpanelene leveres med blant annet følgende nye funksjoner og egenskaper:

  • Utvidet minne
  • oppgradert grafikk med ny font
  • utvidet sporbarhet med operatørlogg
  • VNC server funksjonalitet for fjernovervåking og kontroll
  • “skjermspeiling” og RS485 kommunikasjon.

Om

Mitsubishi Electric Factory Automation er en verdensledende aktør innen salg, support og produksjon av automasjonsprodukter. Med et heldekkende tilbud fra enkel maskinstyring til løsninger for produksjonsanalyse basert på våre produkter innen automasjon. Her inngår blant annet styresystemer, motordrifter og servostyring, roboter, CNC, HMI, SCADA og lavspenningsprodukter.

Vi tilbyr i tillegg komplette helhetsløsninger innen automasjon.

 

For ytterligere informasjon, se; Mitsubishi Electric Factory Automation - Norway

NEFA

Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Avanserte Algorytmer

Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten

På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).

06 EF Langt fra blåøyd vanntroll

Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet

Langt fra blåøyd vanntroll

Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.

Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.

Tom Storgaard, Siemens Energy AS, styreleder NFEA

Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA

2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.