
Enkel programmering og sikker kommunikasjon
Ny WAGO RTU med innebygget Profibus DP Master
WAGO's nye RTU i PFC200-serien gir nye muligheter for applikasjoner innen distribusjon av elektrisitet, vann og gass. Denne nye RTU'en lager en gateway mellom Profibus DP slaver og IEC-protokoller
De aktuelle protokollene er IEC 60870-5-101/-103/-104, IEC 61850/61400-25 og DNP3.
I tillegg støttes også kommunikasjonsprotokollene CAN, CANopen og Modbus (TCP, UDP og RTU). RTUen er beregnet for temperaturområdet -20grader og +60grader.
De viktigste fordelene med denne nye RTUen:
Støtter mange forskjellige kommunikasjonsprotokoller
- Støtter Profibus DP som en master
- Utvidet temperaturområde -20grader og +60grader
- Innebygget IT security som SSL/TLS 1.2, SSH, VPN og brannmur
- Ex sone 2 seritifsert for bruk i eksplosjonsfarlige områder
Enkel programmering og sikker kommunikasjon
WAGOs nye RTU er basert på Linux real-time operativsystem og kan programmeres med softwaren Codesys. GSD-filer integreres enkelt via en Profibus konfigurator. IEC protokollene settes også opp via enkel konfigurering.
En vel uttestet kontroller med nye egenskaper
RTUen er basert på den kraftige PFC200 kontrolleren som allerede var installert i flere tusen anlegg over hele verden. Det er mulig å benytte nesten alle I/O moduler (over 500 varianter) fra WAGO serie 750. I tillegg til digitale og analoge signaler støttes også flere spesialmoduler, eks. 3-fase energimåling og måling av overharmoniske.
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.