WAGO ny PLS crop

Lanserte «storebroren» PFC200 i 2013 med stor suksessen

Ny WAGO PLS som er kompakt, hurtig og sikker

WAGOs nye PFC100 møter kravene til PLS-systemer med høy ytelse og et høyt sikkerhetsnivå. Kravet til PLS-systemer at de skal være kompakte, ha høy ytelse og være hurtige. Dette gjelder enten det er for maskinstyringer, i prosessanlegg eller marine og offshore industri.

WAGO lanserte «storebroren» PFC200 i 2013, og suksessen med denne videreføres nå med den nye PFC100 i november 2015. PFC100 er basert på den samme prosessoren, men er bygget inn i en ennå mer kompakt kapsling med bredde på kun 62mm.

PFC100 leveres i 3 varianter som alle har 2 Ethernet-port og innebygget switch. I tillegg leveres de alternativt med DIP-switch for innstilling av IP-adresse, eller med en seriell port RS-232 / RS-485. Begge variantene har 12MByte minne. Det er muligheter for mer minne ved bruk av et Micro SD kort.

PFC100 har innebygget det som trengs for sikkerhet, bl.a. en brannmur for beskyttelse mot uønsket tilgang via nettverket. Den er basert på real-time Linux® operativsystem og støtter derfor TLS 1.2 (Transport Layer Security). Dette muliggjør IPsec eller Open VPN tilkobling for sending av krypterte data.

For programmering av PFC100 benyttes vårt nye prosjektverktøy e!Cockpit basert på programmeringssoftwaren CoDeSys 3. I den innebyggede web-serveren kan det også lagres flotte HMI-bilder basert på html 5.

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.