
Vi kommer til å skape mange nye, faglige arenaer i Ifea
Ny styreleder i Ifea
På årsmøtet onsdag 5. april ble Bernt Eldor valgt til ny styreleder i Ifea (Industriens forening for elektronikk og automatisering). Tore Sandvoll ble takket av etter mang års innsats som styreleder. Den nyvalgte lederen har gått gradene i Ifea både som fagmann, nettverksbygger og administrator.
– Vi kommer til å skape mange nye, faglige arenaer i Ifea, signaliserer Bernt Eldor og hevder at den fysiske møteplassen for fagfolk som Ifea-konseptet bygger på, kommer til å bli minst like viktig i fremtiden. Under årsmøtet ble det presentert nye tanker om hvorledes foreningen skal evne å tiltrekke seg flere deltakere på sine arrangementer. Samarbeidet med NFA (Norsk Forening for Automatisering) blir tettere i 2017 enn i 2016.
Bernt Eldor, som bor i Sandnes har vært en nøkkelperson i Ifea-nettverket i mer enn 20 år. Han ble kjent med den lokale delen av Ifea-miljøet i den tiden har arbeidet for ABB i Grenlandsområdet og ledet utviklingen av det lokale fagmiljøet i Ifea Region Rogaland etter at han flyttet til Sandnes i 1994. Erfaringene hans fra ABB med Levetidsutfordringer for automatiseringsanlegg har ført til at dette området er et viktig tema på Ifea sine kurs og konferanser. Hans interesse for prosessoperatørens arbeidssituasjon stikker dypt og har skapt grunnlaget for viktige Ifea- konferanser om Alarmhåndtering og kontrollromsløsninger.
Phoenix Contact styrker salgsteamet
Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.











