
I telekombransjen utgjør services den største delen av verdiskapingen
Ny Marketing Manager Field Services i Schneider Electric
Maurizio Mariani startet i Schneider Electric Norge som Marketing Manager for Field Services i februar 2015. Han har lang og bred erfaring fra ledende selskaper innen energi- og telekombransjen.
Mariani (italiensk, 51 år) begynte sin karriere i ABB og har hatt ulike roller relatert til produktutvikling i både Europa og Norden. Han har siden 1999 vært bosatt i Norge og har jobbet for norske Opera Software, TANDBERG (videokonferanser) og amerikanske Cisco, hvor han har vært Marketing Manager og produktsjef med globalt ansvar.
Maurizio Mariani er utdannet dataingeniør fra det tekniske universitetet Politecnico i Milano og har i tillegg en MBA (Master in Business Administration) fra Handelshøyskolen BI i Oslo.
-I telekombransjen utgjør services den største delen av verdiskapingen. Krav til bærekraft, energi- og driftseffektivisering vil påvirke tjenestetilbudet også i tradisjonelle sektorer som industri-, energi- samt bygg og anleggsbransjen. Jeg gleder meg til å bidra til denne spennende utviklingen i Schneider Electric, sier Mariani.
Om Schneider Electric Norge
Vårt mål er å hjelpe mennesker og organisasjoner med å utnytte energi bedre ved hjelp av løsninger som gjør deres virksomheter mer produktive og bærekraftige.
Schneider Electric: Make the Most of Your Energy
Som global spesialist på energistyring og automatisering, er Schneider Electric en verdensledende leverandør av integrerte løsninger innen flere markedssegmenter. Schneider Electric har kontorer i mer enn 100 land, og er markedsleder innen næringsbygg og boliger, industri og maskinbygging, e-verk og infrastruktur samt datasentre og nettverk. Med fokus på sikker, pålitelig, effektiv og grønn energi, oppnådde selskapet med over 170 000 medarbeidere en omsetning på 25 milliarder euro i 2014. Schneider Electric har et aktivt engasjement for å hjelpe mennesker og organisasjoner til økt energieffektivisering: ”Make the most of your energy”. www.schneider-electric.com/no
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











