Generationswechsel bei Logikmodulen / Change of generation for l

Karakteriseres av forenklet håndtering

Ny generasjon logikkmoduler

Med Logo! 8 lanserer Siemens en ny generasjon logikkmodul for mindre automatiseringsoppgaver. Logo! 8 erstatter dagens 6 og 7 serie

Den nye serien karakteriseres av forenklet håndtering, mer kompakt design, mer I/O samt en forbedret pris/ytelses ratio. I tillegg til mulighetene innen kommunikasjon benyttes den integrerte Ethernet porten som standard programmeringsgrensesnitt helt uten behov for spesielle kabler.
Logo! 8 kommer med et bredt spekter av utvidelsesmoduler, deriblant et eget display med funksjonsknapper, 4-ports Ethernet switchmodul, syv digitalmoduler, tre analog moduler og diverse powermoduler, samt en ny modul for SMS og GPS for posisjonering, alarmer og fjernkontroll via mobiltelefon eller tidssynkronisering.
Med brukervennlighet i fokus bidrar den nye softwaren Soft Comfort V8 raskt og enkelt til realisering av de forskjellige automatiseringsapplikasjoner, for eksempler settes kommunikasjon mellom opp til 16 noder opp enkelt ved hjelp at drag & drop.

For mer informasjon se; www.siemens.com/logo

 

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.