Altern lys web

Det er en svært erfaren bransjemann Ifea har ansatt

Ny direktør i Ifea

Stein Altern er ansatt som administrerende direktør i Ifea fra 1. mai. Frem til denne dato vil han bruke tid på å lære organisasjonen å kjenne. Det gjelder både administrasjon og tillitsmanns apparat.

- Vi kan ikke ønske oss en mer kvalifisert person en Stein Altern som leder for Ifea, sier styreleder Tore Sandvoll. Styret har fulgt opp vedtaket på årsmøtet i 2013 om å legge frem et forslag til årets årsmøte hvor mulighetene avtalen med Norsk Industri blir evaluert. Å følge opp kommende årsmøtes vedtak i denne saken blir en av Alterns sentrale oppgaver.

Det er en svært erfaren bransjemann Ifea har ansatt. Yrkeskarrieren startet som vitenskapelig assistent på NTNUI og forsker ved Energiforsyningens Forskingsinstitutt. I tillegg har han også flere års erfaring innen bedriftsledelse, som administrerende direktør i Södra Cell Tofte og daglig leder i Södra Skog.  Alterns kombinasjon av høy faglig kompetanse innen Ifeas fagfelt og bred ledererfaring er unik.

Styret ønsket en god fagperson i stillingen som administrerende direktør. Det var mange gode fagfolk som meldte sin interesse, men ingen hadde Alterns sterke kombinasjon av fag og ledelses erfaring Ifea trenger.

- Ifea skal fortsatt være god på kompetanseformidling, regional aktivitet og nettverksbygging i industrien, sier Sandvoll. Dette er ikke nytt for meg, mener Altern. Jeg kjenner fagområdene god. Min første kontakt med Ifea var i 1978. Da holdt jeg et innlegg under Sandefjordmøte. Et møte som samlet styret, utvalgsformenn og andre aktuelle fagpersoner. I tillegg har jeg sittet i styre i Ifea en rekke år og også holdt foredrag. Jeg ser frem til å bli bedre kjent med dagens Ifea, sier Altern avslutningsvis

06 EF Langt fra blåøyd vanntroll

Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet

Langt fra blåøyd vanntroll

Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.

Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.

Tom Storgaard, Siemens Energy AS, styreleder NFEA

Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA

2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.

Terje Gjengedal på NFEA Årsmøte 2024

Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA

På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.

NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole

NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole

Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.