
Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge
Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.
Medina er sivilingeniør med spesialisering i industriell økonomi og energiteknikk. Hun har arbeidet med energieffektivisering og digitalisering i norsk industri, med særlig fokus på teknologi som IoT og kunstig intelligens. I sin nye rolle vil hun lede et landsdekkende team og bidra til å styrke selskapets arbeid med ressurs- og energieffektivisering.
– Jeg drives av prinsippet om at energi- og ressurseffektivisering ikke bare styrker bunnlinjen, men også motiverer ansatte og gir konkrete positive effekter for både virksomheten og miljøet, sier Medina.
– Vi er veldig glade for å få Camila i toppledelsen av Schneider Electric Norge. Med nesten 10 års erfaring fra ulike bransjer som industri, bygg, datasentre og kraftnett, har Camila opparbeidet seg et helthetlig perspektiv. Hun har vært spesielt opptatt av å forstå kundenes særskilte behov i deres digitaliseringsreise og gi dem tilpassede råd med fokus på effektivisering og bærekraft, sier Alexandre Vermot, Country President i Schneider Electric Norge.
Medina har også vært en aktiv bidragsyter i offentlige debatter om teknologi, elektrifisering og bærekraft, og har ledet flere prosjekter innen microgrid-løsninger i samarbeid med akademia og industrien.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Rent mel i posen, og masse annet snadder
Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.
Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere
ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.











