wago nett crop

Står for sentral eller desentral styring og kontroll innen byggautomasjon

Ny BACnet MS/TP kontroller

WAGOs nye kontroller type 750-829 kommuniserer BACnet MS/TP via RS-485 klassisk tvinnet trådpar, og gir på den måten kommunikasjon mot feltnivå til en rimelig pris.

Trendene i markedet er stadig mer bruk av BACnet MS/TP mot feltinstrumentering. (MS/TP = Master Slave / Token Passing) Kontrolleren støtter B-BC (BACnet Building Controller)  device profil.

I tillegg er kontrolleren utrustet med 2 Ethernet-porter og innebygget switch. Typisk kommunikasjonsprotokoll her er Modbus TCP (UDP).

I såkalt «native mode» genererer kontrolleren automatisk BACnet objekter for alle tilknyttede signaler via I/O-modulene.  Andre BACnet objekter er enkelt å konfigurere i BACnet konfiguratoren.

WAGOs BACnet MS/TP kontroller kan stå for sentral eller desentral styring og kontroll innen byggautomasjon, eller også som en romkontroller som dekker et eller flere rom.

Kontrolleren kan utrustes med ytterligere kommunikasjonsmoduler slik som Dali, LON, KNX, EnOcean eller MP-BUS.  Av andre kommunikasjonsprotokoller som støttes er M-BUS og Modbus RTU.

Ytterligere informasjon, se: www.wago.no

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.