
Den ideelle løsningen for kostnadseffektiv integrering
Ny ASi-3 Gateway med integrert REST API og Webserver for Industri 4.0
Det er her ASi møter IoT: Den nye ASi-3-gatewayen fra Pepperl+Fuchs muliggjør parallell skykommunikasjon og derfor enkel datatilgang for mer prosesstransparens. REST API-grensesnittet tillater parallell implementering av IIoT-applikasjoner og PLS-kommunikasjon. Den multiprotokollkompatible AS-Interface 3-gatewayen støtter både PROFINET og EtherNet/IP.
Enkel idriftsettelse og diagnostikk
En annen fordel med gatewayen er den integrerte webserveren. Dette oppfyller ikke bare moderne cybersikkerhetskrav, men muliggjør også enkel og praktisk igangkjøring og diagnostikk via mobile enheter. All konfigurasjon og diagnostikk utføres via en standard nettleser – dyp kunnskap om PLS-programmering er ikke nødvendig. Enheten inkluderer også et SD-kort for sikkerhetskopiering av data, hvor alle parametere er lagret. Det muliggjør tidsbesparende gateway-konfigurasjon i tilfelle utskifting, og sikrer høy tilgjengelighet av anlegget gjennom minimal nedetid.
Kompakt kapslingsdesign for mer plass i kontrollskapet
ASi-3-gatewayen sparer ikke bare tid under konfigurasjonen – den ekstremt kompakte kapslingsdesignen på kun 37,9 mm bredde sparer plass i kontrollskapet og reduserer tilknyttede kostnader. Gatewayen er tilgjengelig som en enkelt eller dobbel master for to ASi-linjer. Totalt 31 (standard adressering) eller 62 (utvidet adressetilordning) enheter kan kobles til én gateway. Enhetene kan fleksibelt kobles til gatewayen via en flatkabel, som sikrer strømforsyning og kommunikasjon.
Fra sensor i felt til PLS
Dette betyr at AS-Interface-gatewayen kan brukes optimalt i en rekke applikasjoner – enten det er kontroll av rullebaner i logistikksentre, automatisert bagasjehåndtering på flyplasser eller automatisk flaskefylling. ASi-enheten er koblet til et kontrollsystem via ASi-gatewayen. Ved å koble G20 ASi-moduler via en ASi-gateway til en PLS på høyere nivå, drives for eksempel 24 V motoriserte ruller i logistikksentre slik at pakker beveger seg jevnt langs transportbåndet. PLS-en styrer logikken til transportbåndet (f.eks. hvilken retning pakkene skal ta på overgangene) og sender prosessdatabildet til ASi-gatewayen. Dette sender prosessdataene til G20-modulene. AS-Interface tilbyr nettverkslengder på flere hundre meter samt full topologifrihet, enten det er stjerne, linje eller ring. Dette gjør den til den ideelle løsningen for kostnadseffektiv integrering av desentraliserte innganger og utganger i et kontrollnettverk.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.
Nye sensorteknologier redder rørene
Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.
Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.
Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.











