
Siste 6 årene har vært ansvarlig for Bosch Rexroths marine-/offshoreavdeling
Ny administrerende direktør i Bosch Rexroth AS
1. september blir det generasjonsskifte i Bosch Rexroth AS. Arild Strand, som har vært administrerende direktør siden 1. januar 2005, går over i en nord-europeisk prosjektlederfunksjon inntil han går av med pensjon sommeren 2019.
Hans etterfølger er Tor Jensen, som har arbeidet i bedriften siden 2001. Jensen begynte i Bosch Rexroth AS som salgsingeniør, og ble etter hvert avdelingsleder for hydraulikkavdelingen i det norske firmaet. I 2012 flyttet han til Houston, Texas, hvor han de siste 6 årene har vært ansvarlig for Bosch Rexroths marine-/offshoreavdeling og vært regional vice president Southwest i Bosch Rexroth USA.

Tor Jensen har nå flyttet hjem til Norge, og tar fatt på sin nye rolle som administrerende direktør for Bosch Rexroth AS 1. september.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.
Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg
Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.
for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.
– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.
Hurra for den lille (trykk)forskjellen
Mengdemålingens arbeidshest
Andre del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på en skikkelig klassiker innen mengdemåling, nemlig differansetrykk.
Med en fartstid på over hundre år, danner teknologien basis for en rekke varianter kjent som måleblende, pitotmåler, venturirør, wedge-element og kone-måler.
Kunstig intelligens kan gjøre industrien sikrere og mer effektiv
Drømmen om færre falske alarmer, tryggere og mer effektiv drift av industrielle anlegg rykker stadig nærmere, godt hjulpet av kunstig intelligens (KI). Vi tar pulsen på hvordan teknologien kan forbedre alarmsystemene i industrielle styringssystemer.











