ABB ONS crop

Enkelt å installere og drifte

Norskutviklet produkt

ABB lanserte under oljemessen ONS en trådløs vibrasjonsovervåkingsløsning. Utvikling av produktet er et felles prosjekt mellom ABB og rullelager produsenten SKF. All ABB utvikling ble utført i Norge.

Vibrasjonsmåleren er i utgangspunktet utviklet for olje- og gassindustrien, men er aktuell for all industri som har roterende utstyr.

Enkelt

Sensoren måler både vibrasjoner og temperatur. Det er lagt stor vekt på at vibrasjonsmålesystemet skal være enkelt å installere og drifte. Det trengs kun et bor og gjengetapp for installasjon. Hele sensor med antenne, elektronikk og batteri er ikke lengre enn 10 centimeter og en diameter på om lag 4 centimeter. Et moment for utviklerne var levetiden på batteriet som har en driftstid på hele fem år.

Overføringsteknologien er Wireless HART. Sensoren kan derved enkelt kommunisere med allerede installerte gateways og bli en del av et mesh nettverk. Finnes det ikke trådløst nettverk i det aktuelle område er det enkelt å installere en ABB gaterway og sensoren er egen sender.

Utstyre er klassifisert for Ex sone 0 og temperaturspennet er så stort som fra – 40 til + 85° C. Standard konfigurert blir data overført hver time. Ved eventuelle problemer med overføring kan internminne lagre data i inntil 12 timer.  Det er utviklet et eget program for behandling av måledataene. Programmet er svært enkelt og benyttes til å strukturere måledataene og angi alarmgrenser. Er det ønskelig kan ubearbeidede data overføres til mer avanserte analysesystemer eller integreres i ABBs 800 xA kontrollsystem.

ABB har allerede driftserfaring fra installasjoner på Gudrun feltet og er i ferd med å ferdigstille installasjon på andre felt i Nordsjøen. I tillegg til norske prosjekter er det vist stor interesse i Brasil, Korea, Australia og Russland for det nyutviklede produktet. Mange av de besøkende på ABBs stand på ONS uttrykte stor interesse for det nyutviklede produktet.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.