NORD-Managing-Partners crop

Den nye, patenterte DuoDrive-girmotoren har en ytelse på opptil 92 %

NORD DRIVESYSTEMS starter en ny æra innen drivteknologi

Med de nyeste utviklingene i porteføljen med høytytende produkter har NORD DRIVESYSTEMS nok en gang vist sin kompetanse og innovasjon innen mekanisk og elektronisk drivteknologi. Her er kunngjøringen fra de administrerende partnerne Jutta Humbert og Ullrich Küchenmeister.

«Vi fokuserer på å bli bedre og bedre, og på å utvikle innovative drivløsninger for over 100 bransjer i industrien. Det krever mot å bryte barrierer og utfordre etablerte sannheter. Vi har dette motet fordi vi lytter til kundenes behov og ønsker, og gjør dem om til bærekraftige produkter og konsepter. Med 48 selskaper i 36 land på verdensbasis er vi alltid der kundene er. Vi i styret, og samtlige av våre over 4 000 ansatte over hele verden, er svært stolte av vår revolusjonerende DuoDrive-girmotor. Dette er begynnelsen på en ny æra innen drivteknologi! Den nye, patenterte DuoDrive-girmotoren har en ytelse på opptil 92 %, og er dermed en av de mest effektive girmotorene i sin effektklasse. Vi oppnådde dette ved å integrere IE5+-synkronmotoren vår i en ettrinns tannhjulsenhet – en helt ny tilnærming innen design av girmotorer. Med IE5+-synkronmotoren har vi allerede klart å redusere tapene betraktelig sammenlignet med den nåværende IE4-serien.

NORD-high-efficiency-portfolio 300.jpg

DuoDrive tar det et skritt videre, og setter nye standarder med tanke på effekttetthet, monteringsplass og reduksjon i antall versjoner. Vår nye portefølje med høytytende produkter suppleres av den desentraliserte frekvensomformeren NORDAC ON. Med integrert Ethernet-grensesnitt og svært kompakt design er dette en kostnadseffektiv plug-and-play-løsning for IoT-miljøer. I over 55 år har vi oppfylt de høyeste kvalitetskravene med vår ekspertise, erfaring og produksjonsdybde. Alle kvalitetsrelevante komponenter produseres på våre egne fabrikker, og vi driver for øyeblikket åtte produksjonsanlegg med toppmoderne teknologi. Ved teknologisenteret vårt i nærheten av Hamburg utvikler vi fremtidens drivteknologi – for hele verden.» Jutta Humbert og Ullrich Küchenmeister, administrerende partnere i GETRIEBEBAU NORD GmbH & Co.KG

Profilen – Trygve Dirdal

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Nye sensorteknologier redder rørene

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.

Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere

Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere

ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.

Digtale Produktpass

Sirkulær økonomi med digitale produktpass

EU ønsker å bli en karbonnøytral region innen 2050. Et viktig steg på veien er å etablere en sirkulær økonomi, der produktene designes for å leve lengst mulig – og at materialene kan gjenvinnes når produktets livssyklus ebber ut. For å komme dit innføres DPP, digitale produktpass som skal inneholde detaljert informasjon om produktenes opprinnelse, materialer, produksjonsprosess og miljøpåvirkning.