
Tror selskapet står i en særstilling, i tillegg til å levere solid kvalitet
Nok en nyansettelse hos Emerson
Emerson Process Management AS har ansatt Iver Evensen som ny salgsdirektør for systemer innen prosessautomatisering, safety (SIS) og tilstandsbasert vedlikehold.
Iver vil ha ansvar for å videreutvikle dette markedet som Emerson har hatt en stor utvikling i de siste årene.
Jeg ser frem til å være med på videreutvikle Emerson i Norge, bransjen står foran en spennende og meget krevende fase de neste årene. Kundene har høye krav til oss, og skal vi levere til forventningene må vi være ledende i endringsprosessene og ta tak i nye trender i markedet. Jeg har i mitt tidligere virke vurdert Emerson fra sidelinjen, og sett hvor dyktige de har vært til å jobbe fram nye og mer effektive løsninger. På det området tror jeg selskapet står i en særstilling, i tillegg til å levere solid kvalitet hver dag sier Evensen
Iver har de siste 20 år jobbet selskapene Scana Skarpenord, Teco Electronics og KROHNE Marine, her jobbet med å utvikle markedet for av systemleveranser til skipsnæringen både nasjonalt og internasjonalt. Iver er utdannet ingeniør innenfor industriell automatisering og telematikk.
Iver er 44 år, bosatt i Porsgrunn, og han vil være basert på Emersons hovedkontor i samme by.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











