Yokogawa bilde trykk crop

En helt sentral parameter i prosessregulering er tykk

Nøyaktige målinger er avgjørende

God kvalitet på målingene er det første kravet til god prosessregulering. Uansett hvor god ditt DCS, PLC, SCADA eller skybasert datainnsamlingssystem er, blir reguleringen dårlig hvis målingene er unøyaktige. En helt sentral parameter i prosessregulering er trykk.

Trykk, temperatur, nivå og mengde er de fire vanlige prosessparameterne. Av de fire er trykk det mest fundamentale og vanlige. De tre andre parameterne kan utledes av trykkmålinger Det kan til og med brukes til å avlese tetthet (trykk for et gitt volum) og vekt (lastceller). Hvis man ikke kan måle parameterne, kan man ikke kontrollere prosessen. Evnen til raskt, nøyaktig og pålitelig måling av trykk er uvurderlig når man prøver å kontrollere en prosess.

Dette White Paperet fra Yokogawa beskriver de grunnleggende forhold ved trykk målinger:

Yokogawa forhandles i Norge av MRC Global Norway AS, Instrumentation Division.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.