
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.
Begrunnelsen
Ringsaker videregående skole har bidratt mye i å holde faggruppen «Auti - Automatiseringsutdanningen i Norge» levende siden denne ble etablert. Faglærerne Karl Einar Røste, Pål Ruud-Olsen og Håvard Fjellstad har vist stort engasjement overfor NFEA. Blant annet ved å ta med skoleklasser på besøk til en av foreningens konferanser både i 2024 og 2025. Elevene uttrykker stor glede og engasjement for disse turene. NFEA håper at denne tildelingen kan opprettholde den store interessen for fagene og for vår nettverksarena, slik at skolens elever på sikt kan blir gode ambassadører for NFEA.
Om NFEA Prisen
Norsk Forening for Elektro og Automatisering ønsker å hedre den person, bedrift eller institusjon som bidrar til å realisere NFEAs visjon ved å fremme utbredelse og rekruttering innen elektro og automatisering, og ved å synliggjøre fagets betydning for samfunn og individ.
Prisen består av kr 25 000 og gravert krystall.
De fem siste vinnerne:
2017: NTNU, Institutt for teknisk kybernetikk
2018: Aarbakke AS
2019: Reodorklubben
2022: MTNC Raufoss og Læringsfabrikken
2023: Ocean Industries Concept Lab
Om NFEA
NFEA – Norsk Forening for Elektro og Automatisering er en politisk uavhengig ideell medlemsforening bestående av mer enn 300 bedrifter og undervisnings-/ forskningsinstitusjoner. Felles for våre medlemmer er at de utvikler, bruker eller leverer elektro- eller automatiseringsløsninger. NFEA jobber med nettverksbygging, kompetanseutvikling og økt konkurranseevne for norsk industri. Vi er også opptatt av å sikre rekruttering til høyere utdannelse innen teknologi og realfag.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











