NFA Bachlor crop

Produktutviklingen er utført på en profesjonell og ingeniørmessig måte

NFA prisen for beste bacheloroppgave i 2014

Audun Hørthe, Helge Nødland og Bjørnar Preus-Olsen ved Universitetet i Agder har vunnet prisen for «Beste bachelor 2014», med oppgaven: «All In One Servo Lab»

Studentene har utviklet et komplett produkt for undervisningsstøtte i servoteknikk. Produktutviklingen er utført på en profesjonell og ingeniørmessig måte, og inkluderer arbeid både innen elektronikk, SW, mekanikk, instrumentering og regulering. Det er produsert 25 feilfrie enheter.

Det er også utviklet en komplett lab-manual inklusiv løsningsforslag. Prisen per produsert enhet er vesentlig lavere enn prisen på tilsvarende kommersielt tilgjengelig undervisningsutstyr.

Oppgaven er av en slik kvalitet at den fortjener prisen for beste bacheloroppgave 2014. Det vare stor interesse for Servo laben på Årsmøtet. Andre høyskoler vurderer nå om de skal forespørre Hørthe, Nødland og Preus-Olsen om de kan produsere flere sett.

Prisen består av kr 10.000,- og et diplom.

Vurderingskriterier:

1. Betydning av oppgaven:

Oppgavens betydning for Automatiseringsfaget i Norge – for norsk næringsliv og samfunn enten gjennom direkte nytte eller gjennom økt forståelse av en betydelig utfordring for fremtiden.

2. Kvaliteten for besvarelsen av oppgaven:

Problemforståelse, utredning og metodisk skikkelighet, kreativitet, originalitet, eget bidrag, selvstendighet, diskusjon, kritisk vurdering, presentasjon, språk, rapportkvalitet. Komiteen kan her bygge på sensor og faglærers vurdering av oppgaven (karakteren).

Juryen har i år bestått av:

Rune Volden, Ulstein Power & Control

Geir Stuestøl, FMC Kongsberg Metering

Tormod Drengstig, Universitetet i Stavanger

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Norgesmøllene tar med seg forbehandlet, norsk havre fra møllene i Skien over Oslofjorden for produksjon av havredrikker hos NEN-produkter AS i Fredrikstad. Et flunkende nytt produksjonsanlegg er koplet til eksisterende tapperi, pakkeri og logistikkfunksjoner.

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

BRANDSTORY (Betalt innhold) 

VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.