Phoenix motor crop

En kompakt og økonomisk effektiv løsning for motorstyring

Nettorganiserbare hybridmotorstartere

De nye variantene med hybridmotorstartere Contactron fra Phoenix Contact åpner for en rask og enkel integrering i de vanlige feltbussystemene Profibus, Profinet, CANopen, DeviceNet, Modbus og EtherNet/IP.

Prosessdata, for eksempel motorstrøm, overføres til styresystemet ved hjelp av respektive bussystem via egnet Gateway. Slik kan serviceintervaller optimaliseres, noe som bidrar til økt anleggstilgjengelighet.

Takket være hybridmotorstarternes effektive kablingskonsept åpner de nye enhetene også for enkel integrering av feltbussen og rask oppstart. T-konnektoren letter monteringen, ettersom enhetene etablerer kontakt når de sneppes på. Styresignalene videreføres via feltbussystemet, derfor kreves ingen digitale utganger for motorstyring på kontrolleren. Omstendelig parallellkabling på styre- og signalnivå er ikke lenger nødvendig. Totalt sett utgjør systemet en kompakt og økonomisk effektiv løsning for motorstyring.

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.