Sirius erweitert sein Portfolio um leistungsstarke Baugröße /

Nye produkter som øker bruksområdene ytterligere

Multifunksjonell, brukervennlig og sikker reléportefølje fra Siemens

Med Siemens SIRIUS-releer får du en modulbasert portefølje som tilbyr komponenter som kreves for enhver motortilførsel-applikasjon fra én enkelt kilde. Porteføljens produktbredde er den mest komplette og omfattende på markedet.

Uansett om du trenger kompakte tids- eller overvåkingsreleer, spesielt smale koblingsreleer, plug-in releer, eller støysvake strømreleer, nå er det også kommet nye produkter som øker bruksområdene ytterligere.

Brukervennlige sikkerhetsreleer

Med nye SIRIUS 3SK2 har du sikker nedstegning av opptil seks forskjellige motorer. Den er godkjent opp til SIL3 (IEC 61508) / PERFORMANCE LEVEL E (ISO 13849-1).

Sikkerhetsreleet kommer i to ulike varianter: Med 22,5 mm er det mulighet for opp til fire forskjellige grupperte nedstegninger. Den har integrert 10 F-DI, 2 F-DO og 1 DO. 45 mm tilbyr sikkernedstegning av opptil hele seks forskjellige motorer og kommer med display for status og diagnose. Med hele 20 F-DI, 4 F-DO og 2 DO integrert i én og samme enhet er SIRIUS 3SK2 en av de mest kompakte og fleksible sikkerhetsreleene på markedet.

Sikkerhetsreléet kan utvides med Fail-Safe-reléutganger eller Fail-Safe 3RM1 hybridmotorstarter ved bruk av felles bakplan, for en kompakt løsning som reduserer kabling. Typiske applikasjoner for SIRIUS 3SK2 inkluderer bruk av F-DI som nødstopp, dørmonitorering med eller uten lås, RFID-monitor, laserskanner samt lysgardiner med eller uten muting-funksjonalitet, tohåndspresse eller dørmatter. 3SK2 programmeres med enkle grafiske funksjonsblokker.

Spar plass og tid med nye tidsreleer

SIRIUS 3RP25 er en utvidet plassbesparende og funksjonell serie med tidsreleer. Porteføljen tilbyr et bredt spenn enheter; fra monoreleer med klassisk på/av tidsforsinkelse med retur, til multifunksjonsrelé som passer enhver applikasjon.

Tidsreleene tilbyr opptil 27 ulike funksjoner i én og samme modul, og er derfor svært effektiv og tar lite plass. Med universalspenning fra 12V til 240V, blir antall forskjellige varianter i 3RP25-serien nærmest halvert. Dette gjør det enklere med logistikk, lager og service fremover. 3RP25 kommer i SIRIUS Innovation-design med potensiometer for enkel innstilling av funksjon, og er enten 17,5 mm eller 22,5 mm. Tidsreleet er også utstyrt med en ny watchdog-funksjon for sykliske sekvenser for styring av for eksempel transportbånd. Med halvlederutganger for robust og høy på/av-frekvens er tidsreleene enda mer fleksible og tilpasset for bruk i kompressor- eller heisapplikasjoner, samt trevirkemaskiner. 3RP25 har fjernbare tilkoblingsterminaler som gjør at du slipper å skru eller kable, og minimerer mulighet for feilinstallasjon. 3RP25 vil fullt og helt ta over for gamle 3RP15.

Moderne og kompakte koblingsreleer og signalomformere

Mellom kontrollere og feltutstyret trenger vi koblingsreleer og signalomformere for å beskytte installasjonen. Med 3RQ3 koblingsrelé og 3RS70 signalomformer får anlegget ditt den sikkerheten det trenger. Enten du trenger galvaniskskille for isolering av kretser, konvertering av spenningsnivåer, forsterkning av  kontrollsignaler eller beskyttelse mot overspenning, er 3RQ3 et robust førstevalg.

Serien tilbyr enkel og rask installasjon med skru- eller fjærklemmer, samt standardisert universaltilbehør for sammenkobling av flere relé, som gir kabelbesparing. 3RQ3 kommer med LED-lys, automatisk eller manuell vender, eller med pluggbare relémoduler. Utgangene kommer som elektromekaniske relémoduler eller solid-state-relémoduler for en støy- og slitasjefri inn- og utkobling, som forlenger levetiden uten mekaniske operasjoner. I tillegg til å forsterke signaler, kan 3RS70 konvertere signaler fra strøm til spenning, og isolerer feltsignaler mellom PLS & IO. 3RQ3 koblingsrelé og 3RS70 signalomformer kommer i SIRIUS Innovations-design, og er på kun 6,2 mm.

For ytterligere informasjon, se: www.siemens.com/relays

Thomas Pettersen, Phoenix Contact

Phoenix Contact styrker salgsteamet

Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.