Sigum+bilde+D-FSS+crop

Mengdemåler basert på differansetrykk

Sigum AS lanserer en ny mengdemåler. Eletta D-serie,  er en naturlig videreutvikling av Elettas velprøvde konstruksjon med strømningsvakter basert på differansetrykkprinsippet.

Prosesstilkoblingen  inneholder ingen bevegelige deler i kontakt med mediet og gir en robust og pålitelig konstruksjon som har vært i markedet i over 40 år.

En allerede velkjent konstruksjon er nå oppgradert med moderne elektronikk med 4-20 mA utgangssignal og 2 programmerbare alarmpunkter.

Mengdemåleren har et bakgrunnsbelyst LCD display som indikerer øyeblikks-verdi og total mengde med intuitive oversiktlige menyer.

Responstid, måleenheter, alarmpunkter og språk kan velges i tillegg til reset funksjon for total mengde.

Skjermbilde kan justeres 90 grader i tillegg til at elektronikkenheten kan snus opp til 360 grader for å gi god lesbarhet uansett montering.

D-serien kan monteres både horisontalt og vertikalt og egner seg for måling av både væsker og gasser. Som opsjon kan den også leveres med elektronikkenheten separat for veggmontering.

Mengdemålere med differansetrykk gir en rimelig løsning der man ønsker en god og nøyaktig indikering av mengde , men ikke er avhengig av samme nøyaktigheten som med elektromagnetiske målere.

Eletta D-serie gir en nøyaktighet opp til +-2% av full scale og leveres i størrelser fra ¼» til DN15-500.

Aktuelle bruksområder er kjøle og smørekretser, varmesystemer, tørrkjøringsbeskyttelse, pumpestyring, nødsystemer etc.

I størrelser opp til DN25 leveres målehuset i gjenget utførelse, større størrelser er beregnet for innspenning mellom flenser.

Tilgjengelige materialer er syrefast stål 316, epoxybelagt støpejern eller messing. Max trykk er 16 bar. 

For ytterligere informasjon se: www.sigumfagerberg.no

Tavleforeningen

NEK 439:2024 – Endringer i tavleforskriften

2024-utgaven av NEK 439-serien inneholder ikke vesentlige materielle endringer som medfører omfattende praksisendringer for planlegging og utførelse av el-tavler. Det er imidlertid noen nyheter og presiseringer som bransjen bør merke seg.

Flowskolen

Mediets egenskaper og strømning

Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende

Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle

Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.

NEFA

Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Avanserte Algorytmer

Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten

På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).