Division: Process AutomationGroup: Interface TechnologyFunction: HART Interface Solution, HISSystem: K-SystemType: KFD2-HLC-EX1.DPerspektive: Not defined

Tilgang til ekstra informasjon fra multivariable massflowtransmittere

Markedets eneste Ex-godkjente HART loop converter

Med HART Loop Converter (HLC) fra Pepperl+Fuchs, kan du få fram ny informasjon fra din eksisterende instrumentering. Pepperl+Fuchs tilbyr den eneste Ex-godkjente HART Loop Converteren på markedet.

Den gjør tilgjengelig viktig informasjon fra dine HART-instrumenter. Det kan være:

  • Masseflowmetere
  • Temperaturtransmitttere
  • Trykktransmittere
  • Coreolismålere
  • Ultralyd og Vortexmålere
  • pH-transmittere
  • Nivåtransmittere
  • Ventilaktuatorer

Brukervennligheten til vår Ex-godkjente HART loop-controller gjør den til en ideell løsning i retrofit-prosjekter.

Tilgang til ekstra informasjon fra multivariable massflowtransmittere

Som et eksempel kan nevnes at multivariable masseflowtransmittere måler tre prosessvariabler (trykk, temperatur, differansetrykk). Disse variablene blir brukt internt til å kalkulere massegjennomstrømningen. Den kalkulerte verdien sendes så ut som et 4-20mA signal til prosesskontrollsystemet. Uheldigvis, om man ikke har et HART-basert styresystem, er det ingen mulighet til å overvåke de øvrige variblene som benyttes i målekalkulasjonen.

Men disse variablene kan være interessante av andre årsaker innen prosessovervåkingen. Det er der HART loopkonverteren kommer inn og kan få tak i alle de multivariable verdiene. Uten denne er det ikke mulig.

Konvertere HART til 4…20 mA

HART loop converteren kan installeres transparent i 4-20mA instrumentsløyfer og avlese de overlagrede HART-signalene i sløyfen. HART-signalene kan deretter konverteres til 4-20mA som i sin tur kan sendes videre til distribuert kontrollsystem eller PLS.

Dette medfører at alle tilgjengelige signaler fra multivariable transmittere kan sendes videre som 4-20mA selv om transmitteren ikke er utstyrt med flere analogutganger.

Alarmhåndtering

HART loop-converteren kan også leveres med 2 eller 4 digitale releutganger. Disse kan benyttes som standard alarmsignaler ved høye og eller lave prosessverdier. Forkjellen på denne alarmfunksjonen i forhold til en vanlig alarmenhet er at HART-converteren benytter seg av det digitale HART-signalet og ikke det analoge prosessignalet.

Dette gjør at HART loop-converteren kan overvåke hvilken som helst av de tilgjengelige prosessvariablene. For eksempel kan et multivariabel masse-flowmeter gi alarm når for eksempel temperaturen overskrider et setpunkt. Hver alarmkanal kan settes individuelt. Begge alarmer kan settes på samme prosessvariabel, eller på hver sin.

Mange fordeler:

  • Behøver ikke transmitter power supply i tillegg
  • Finnes i Ex-utførelse- ikke bruk for barriere
  • I tillegg til den primære måleverdien er multivariable signaler tilgjengelige
  • Plug and Play på grunn av automatisk deteksjon av feltsignaler
  • Automatisk skanning av adresser på feltinstrumentene. Viktig i multidrop-applikasjoner
  • Splitterfunksjon; ett ingangssignal kan settes på flere utganger
  • Opp til 4 alarmutganger
  • Passiv inngang gir ingen merkbar endring i signalsløyfen (Ex, SIL)
  • Diagnosedisplay for lokal setup og overvåking
  • Fungerer mot HART 7 med HART-stack firmware-oppdatering

 

Rune Dalby, Endress+Hauser

Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør

Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.