ABB-Emax2_Family-crop

Gir en enkel og rimelig mulighet for overvåking og kontroll

Luftbryter med 7 kommunikasjonsprotokoller

ABB´s luftbrytere er produkter med over 70 års erfaring og ekspertise.Emax 2, den nye serien med luftbrytere er nå lagerført i Norge. Det er en bryterserie med en rekke nye funksjoner og muligheter.

Med Emax 2 kan du med enkle grep få en bryter som er en lastkontroller for anlegget. Dette gjør det mulig å legge ut og inn laster etter hva som er tilgjengelig av kraft. I tillegg til et stort utvalg av kommunikasjonsprotokoller har vi Ekip Link som gir en enkel og rimelig mulighet for overvåking og kontroll med et anlegg. Emax 2 har redundante løsninger for kommunikasjon og mulighet for doble åpne- og lukkespoler.

Familien har fått en rekke funksjoner og forskjellige vern. Fra elektroniske vern med dip-switch opp til vern med intuitive «touch screen» og avanserte måle- og vernfunksjoner. Bryterne finnes i fire byggestørrelser, E1.2, E2.2, E6.2 og E6.2, med vern fra 100 – 6300 Amp.

Fordeler:

  • 7 forskjellige kommunikasjonsprotokoller med mulighet for redundans
  • Power Manager – Lastkontroll
  • Retningsbestemt soneselektivitet
  • Egne vern for generatorer
  • Tilbehør er enkelt tilgjengelig fra front
  • Utskiftbare vern
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.