
Designet for olje- og gassindustri og petrokjemiske og kjemiske installasjoner
Lanserer programvare for sikrere olje- og gass operasjoner
Honeywell Process Solutions (HPS) kunngjorde i dag en viktig forbedring av sin UniSim® design- og simuleringsprogramvare, laget for å hjelpe produksjonsanlegg med å øke sikkerheten og kutte utgifter.
Lanserer programvare for sikrere olje- og gass operasjoner
Honeywell Process Solutions (HPS) kunngjorde i dag en viktig forbedring av sin UniSim® design- og simuleringsprogramvare, laget for å hjelpe produksjonsanlegg med å øke sikkerheten og kutte utgifter.
Den nye UniSim Design programvaren for bunnutblåsing, som er designet spesielt for olje- og gassindustri og petrokjemiske og kjemiske installasjoner, gjør det lettere å designe systemer som sikrer trygg utjevning av trykk i prosessutstyr. Den bidrar også til bedre styring av økonomiske utgifter ved å øke nøyaktigheten ved valg av konstruksjonsmaterialer og bunnutblåsingssystemer.
“Vi utviklet den nye programvaren basert på Honeywells mangeårige industriekspertise, slik at vi fortsetter vår tradisjon som den beste i klassen når det gjelder kundestøtte, ettermarkedstjenester og smidig implementering”, sier markedsdirektør Mike Brown i Honeywell. “Dette vil spille en kritisk rolle for sikkerheten i olje- og gassinstallasjoner, raffinerier, og anlegg for petrokjemi og kjemisk industri.”
Å forstå hvordan trykkutjevning virker i et bunnutblåsingssystem er kritisk for hvordan systemet skal fungere, og til syvende og sist for sikkerheten ved anlegget og for dem som arbeider der. Hurtig trykkfall og gassekspansjon kan resultere i svært lave temperaturer, og kan føre til skade på utstyr. Eksempelvis kan man risikere at materialer blir sprø, dersom temperaturen reduseres under sprøhetsgrensen. Dessuten må hele trykkavlastningssystemet, inkludert sikkerhetsventiler, avlastningsåpninger, fakkelrør og fakkeldunker, i tillegg til rørledningene og kapasiteten til fakkelsystemet, være dimensjonert slik at de kan håndtere de strømningshastighetene som oppstår under utblåsing.
For nye konstruksjoner er nøyaktig forhåndskunnskap om minimum veggtemperatur på beholderen ved utblåsing viktig for valg av passende konstruksjonsmateriale. Dette er viktig for å unngå overdesign og gir i tillegg fordelen av reduserte kostnader. På samme vis er nøyaktig kunnskap om maksimal strømningshastighet under utblåsing viktig for å forhindre overdimensjonering av avlastningsventiler og nettverk, uten å sette sikkerheten på spill. For eksisterende anlegg kan inspeksjon av utblåsinger føre til forslag om endringer i driftsprosedyrer, prosessutstyrsmaterial eller kapasiteter, for å unngå sprøhetsbrudd under utblåsing.
Etter lanseringen av den første kommersielle programvaren for utblåsing uten likevekt i 2013, har Honeywell fortsatt sitt innovasjonsarbeid med de første programmene på markedet for balansering av strømning, tidsskjema for utblåsing, samt todimensjonal veggvarmeoverføring for beholdere.
UniSim Design oppnår forbedret nøyaktighet ved å anvende modellering som samsvarer med de nye anbefalte praksisene og analytiske brannmetodene som er angitt i sjette utgave (januar 2014) av API standard 521, Pressure-relieving and Depressuring Systems. Valideringstester viser at UniSim Design Blowdown Utility (bunnutblåsingsprogramvare) samsvarer med eksperimentelle data fra offentlig tilgjengelige og proprietære kilder med ønsket nøyaktighet for forutsigelse av bunnutblåsing.
En gratis prøveversjon av UniSim Design kan lastes ned her. For mer informasjon om produkter fra Honeywell Process Solutions, gå inn på www.honeywellprocess.com.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












