
Jeg har stor tro på potensialet til Goodtech fremover
Låte fratrer som konsernsjef i Goodtech ASA
Vidar Låte fratrer som konsernsjef i Goodtech ASA . Arve Teie tiltrer i stillingen som fungerende konsernsjef fra i dag 1. september.
- Styret vil takke Vidar for hans mangeårige innsats for Goodtech. Under hans ledelse har selskapet mangedoblet driftsinntektene og utviklet seg til en ledende nordisk tilbyder av prosjekter, tjenester og produkter innen elektro- og prosessteknikk, miljøteknikk og industriteknikk, sier styreformann Stig Grimsgaard Andersen.
Goodtech varslet i forbindelse med offentliggjøringen av resultatene for 2. kvartal 2014 at styret vil vurdere strukturelle og strategiske alternativer for å synliggjøre og optimalisere aksjonærverdier. Samtidig er det igangsatt en rekke forbedringstiltak som skal gi kostnadsreduksjoner og økt omsetning, med betydelig effekt i inneværende år.
- Vidar har, i samarbeid med styret, funnet det riktig å fratre for å skape rom for de pågående prosessene knyttet til vurdering av Goodtechs strukturelle og strategiske alternativer, sier Grimsgaard Andersen.
Styret i Goodtech har utnevnt Arve Teie som fungerende konsernsjef fra 1. september 2014. Teie kommer fra stillingen som markedsdirektør i Goodtech.
- Jeg er stolt over å ha fått lede Goodtech gjennom de seneste åtte årene. Sammen med mine kollegaer har vi utviklet selskapet til over 1500 ansatte og gode posisjoner i våre markeder. Jeg har stor tro på potensialet til Goodtech fremover, men da det er uenighet mellom styret og meg om den videre retningen, var det et naturlig valg for meg å slippe nye krefter til. Jeg ønsker selskapet lykke til videre, sier Vidar Låte, avtroppende konsernsjef i Goodtech.
Selskapets finansielle målsettinger for annet halvår 2014 står uforandret.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











