
Vi erfarer ofte at det ikke produseres reservedeler lenger.
Kjenner produktet bedre enn produsenten
- Våre vedlikeholdsanalyser setter oss i stand til å få bedre kunnskaper om utstyret enn det produsentene kan, mener Martin Angvik Aasen hos Mantena. Høy kompetanse i kombinasjon med avansert utstyr gjør oss i stand til å møte de fleste utfordringer.
Avansert analyseutstyr, gode mekaniske kunnskaper, lang erfaring i arbeidsstokken er noen av stikkordene som forklarer hvorfor Mantena har som målsetting å bli Nordens mest nytenkende totalleverandør av vedlikeholdstjenester i jernbanesektoren.
- Ved omorganisering av jernbanevirksomheten i Norge har Mantena arbeidet systematisk med å få konkurransedyktige organisasjoner i Norge og Sverige, sier Aasen til Min drift og Vedlikehold. Høy kompetanse i kombinasjon med avansert utstyr gjør oss i stand til å møte de fleste utfordringer. Aasen jobber i engineeringavdelingen til Mantena. Målsettingen for denne avdelingen er at de skal være best på togdeler og spesialverktøy.
- Vår kjernekompetanse er design av komponenter, forteller Aasen. Jernbanemateriell har lang levetid. Vi erfarer ofte at det ikke produseres reservedeler lenger. I slike tilfeller må vi da produsere erstatningskomponenter, med samme tekniske spesifikasjoner som de originale. Som regel finnes det ikke tegninger, så vi må ha utstyr som kan rekonstruere produksjonstegninger. Det krever både gode mekanisk kompetanse hos fagfolkene våre, og avanserte hjelpemidler.
Les hele artikkelen i tidsskriftet Min Drift og Vedlikehold.
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.