Moholt kontrakt crop

Avtalen gjelder plattformen Brage

Karsten Moholt AS tildelt kontrakt med Wintershall Norge AS

Karsten Moholt AS er tildelt en rammeavtale for service og reparasjon av roterende elektrisk utstyr og tilhørende utstyr med Wintershall Norge AS.

Avtalen har en varighet på 9 år inkludert to opsjoner á 2 år. Avtalen gjelder plattformen Brage, men åpner for å kunne benyttes på potensielle andre Wintershall Norge AS' installasjoner.

Karsten Moholt AS er svært fornøyd med at Wintershall Norge AS har valgt Karsten Moholt AS. Vi ser nå frem til et konstruktivt og nytenkende samarbeid i årene som kommer, sier Arne Hammer

Karsten Moholt AS har de siste årene satset for å styrke selskapets konkurransekraft ved å bygge opp et nytt høyteknologisk kompetansesenter for roterende elektrisk utstyr på Askøy, og samtidig etablert en lokal avdeling i Harstad. Parallelt har vi arbeidet aktivt med prosessforbedring, effektivisering og utvikling av nye vedlikeholds løsninger.

-Kontraktstildelingen fra  Wintershall Norge AS , viser at det har vært riktig å satse for å forbedre effektivitet og konkurransekraften til selskapet, forteller Hammer.

Om Wintershall  Norge AS

Wintershall er Tysklands største produsent av råolje og naturgass og har virksomhet over hele verden. Wintershall Norges morselskap er et datterselskap av BASF, verdens ledende kjemikonsern. I over 80 år har Wintershall produsert olje og gass for det europeiske markedet, med letevirksomhet på fire kontinenter. I de senere årene har Wintershall utvidet aktiviteten betydelig i Norge, som i tillegg til Russland er den viktigste olje- og gassleverandør i Europa. I dag har selskapet rundt 50 lisenser på norsk sokkel, mer enn halvparten av dem som operatør. Selskapet er derfor en av de store lisensinnehaverne i Norge og investerer omtrent halvparten av sitt globale letebudsjett i denne regionen.

Om Karsten Moholt AS

Karsten Moholt AS er en ledende vedlikeholds partner for roterende elektrisk utstyr. Selskapet operer ut fra et nytt høyteknologisk kompetansesenter på Askøy, og leverer tjenester globalt. Bedriften har omtrent 200 ansatte innen mange fagfelt, og omsetter årlig for rundt 300 millioner kroner. Selskapet jobber mot offshore, industri, vannkraft, skip, jernbane og forsvaret, og utfører presisjonsvedlikehold, tilstandskontroll, vedlikeholds optimalisering og levetidsforlengelse av roterende elektrisk utstyr i hele verden. Teknor AS er et datterselskap lokalisert i Harstad, som leverer de samme tjenester som morselskapet.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.