
John Kerry; vi kan stoppe oppvarming av kloden til under 1,9 grader
Under Yara Internationals bærekraftsseminar i forrige uke var Jon Kerry den viktigste deltakeren. Kerry er USAs spesialutsending for klima og en del av Bidens administrasjon. Hvis vi utnytter de teknologiske mulighetene, er Kerry optimistisk. Vi kan bremse oppvarmingen.
Endringer er vanskelig for den menneskelige natur, sa Kerry. Det må vi ta hensyn til når politikken skal utformes. Den menneskelige natur ønsker å beholde det eksisterende. Skal det bli forståelse for nødvendige endringer må vi:
- Bevise hva som er mulig
- Demonstrerer at løsningene faktisk virker
- Politisk ledelse må forstå hva utviklingen innebærer og ta nødvendige beslutninger
- Vi må evne å få en bred økonomisk endring på globalt nivå, sa Kerry. Det må bli endringer i alt fra arkitektur til tungindustri, for å få gjennomført nødvendige endringer. Men det er ikke riktig å komme med dommedagsprofetier. Vi må få frem de gode muligheter som finnes. De endringer vi nå står ovenfor, er de viktigste siden den første industrielle revolusjonen var Kerrys budskap.
Han nevnte en rekke initiativer som er med på å sikre det grønne skiftet. Det gjaldt grønt stål, sement og aluminium, produksjon av grønt hydrogen. Ammoniakk kan bli løsningen for å få redusert utslipp fra internasjonal skipsfart.
Statsminister Støre innledet hele arrangementet. Han viste til en Rystad-rapport som viser at global oppvarming kan ende på mellom 1,6 og 1,9 grader, hvis alle mulige teknologier utnyttes. Og politikerne tar gode beslutninger. NHO sjefen, Ole Erik Almlid hadde også et innlegg under åpningen av seminaret. Han la også vekt på at det er behov for utstrakt samarbeid mellom alle parter i industrien.
First Movers Coalition (FMC)
FMC er et initiativ av ledende industri foretak som gjennom sin virksomhet skal sikre at vi når null utslipp samfunnet i 2050. Målet skal nås gjennom utstrakt samarbeid i hele foretakenes verdikjede. Anskaffelses strategi blir viktig. Når ledende industriforetak krever karbonfrie produkter, vil markedet følge opp og utvikle slike løsninger. Kerry slo fast at de store foretakene må samarbeide med mindre selskaper, slik at de kan ta del i den grønne verdikjeden.
En viktig del av bærekraftseminaret var en paneldebatt hvor norske FMC medlemmer deltok. Disse selskapene er;
- Hydro
- Yara International
- Høegh Autoliners
- Aker Solution
Eksempel på samarbeid for å avkarbonisere skipsfarten ble presentert av CEO fra Yara, Høegh Autoliners og Aker Solution. Høegh er sluttbruker og kan sette krav. Yara kan produsere grønt drivstoff og Aker kan medvirke til å utvikle gode løsninger.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.












