Reinertsen- Johan Sverdrup Field Centre crop

Den største utfordringen i prosjektet ligger i kryssingen av Fedjeosen

Johan Sverdrup kontrakt tildelt Reinertsen AS

REINERTSEN AS, er tildelt en 4,5 års kontrakt med Statoil på engineering og oppfølging av olje- og gass eksportrørledninger fra Johan Sverdrupfeltet til land.

Johan Sverdrup er blant de største oljefeltene på norsk sokkel noensinne, og vil være et av de viktigste industriprosjektene i Norge de neste 50 årene. Feltet ligger ca. 140 km vest for Stavanger.

Oljen fra Johan Sverdrup skal ilandføres til Mongstad i en 26 mil lang 36`` rørledning til havs og en ca. 1 mil lang landrørledning siste del inn til Mongstad. Gassen skal eksporteres i en 16 mil lang 18`` rørledning til Kårstø. Gasseksportrøret knyttes til Statpiperøret vha en T-kopling like utenfor Karmøy.

Den største utfordringen i prosjektet ligger i kryssingen av Fedjeosen, en 20 km lang seksjon av oljerørledningen som krysser en dyprenne øst for Fedje med et vanndyp på 580 m og med svært ujevn sjøbunn.

I tillegg til overordnet prosjekterings- og systemansvar for  rørledningene inkl. landfall skal vi prosjektere en ventilstasjon (SSIV)  ved Johan Sverdrup, en endemanifold (PLEM) ved oppkoplingen til Statpipe og en T-kopling for fremtidig bruk. Videre skal vi utføre engineeringassistanse og verifikasjon i forbindelse med landrøret.

Kontrakten har en varighet på 4,5 år og cirka 25-30 ingeniører i REINERTSEN skal arbeide med prosjektet.

Kontrakten ble vunnet i hard konkurranse med norske og utenlandske selskaper.

REINERTSEN har over 30 års erfaring med subsea rørledninger og undervannsanlegg, men dette er en av de største kontraktene av denne typen. Firmaet har jobbet med tidligere faser av det samme prosjektet i litt over et år, for Statoil.

Det er godt å bli vist tillit også ved denne tildelingen, særlig i et midlertidig trått olje&gass marked.

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.