
At norsk industri er rustet for fremtiden er viktig for landet vårt
Jakten på industriheltene – Norges smarteste bedrift
For sjette år på rad skal Norsk Industri og Siemens kåre «Norges smarteste industribedrift». Målet er å løfte frem de gode eksemplene på bedrifter som viser konkurransekraft for norsk industri.Vinneren blir kåret av Statsminister Erna Solberg på Industrikonferansen 7. mai.
– At norsk industri er rustet for fremtiden er viktig for landet vårt, og digitalisering av norsk industri er avgjørende i kappløpet mot internasjonale konkurrenter, sier adm. direktør Anne Marit Panengstuen. Fremtidens industri kommer til å skapes med innovasjon, mot og evnen til å tenke nytt.
De industrielle heltene
Høsten 2017 publiserte Siemens en digital temperaturmåler som viste at bedrifter i Norge bruker digitalisering først og fremst til effektiviseringstiltak og i mindre grad til å utvikle nye forretningsmuligheter. Derfor er denne prisen svært viktig.
– Hensikten med en slik konkurranse er å skape industrielle rollemodeller som andre bedrifter kan lære av – altså å få frem de industrielle heltene. De bedriftene vi kan være stolte av, og som eierne, lederne og de ansatte kan være stolte av, sier Torger Reve juryleder og professor i strategi og industriell konkuranseevne på Handelshøyskolen BI.
Å vise frem disse industriheltene blir en viktig del av årets konkurranse. På nettsidene og på Facebook-sidene vil tidligere vinnere og årets nominerte bli presentert.
– Vi håper at disse kan inspirere andre bedrifter til å tenke innovativt i forhold til sin virksomhet og digitalisering, sier Panengstuen.
Mulighet, ikke trussel
Gjennom de seks årene prisen har eksistert har juryen sett mange eksempler på at industribedrifter som ser på digitalisering som en mulighet i stedet for trussel, har skapt imponerende resultater.
Bransjeorganisasjonen Norsk Industri er opptatt av at ikke digitalisering skal bli noe fremmed, men noe som kan komplementere det bedriftene allerede jobber med.
– Vi ønsker å bidra til å skape en bro mellom det de allerede er gode på, og ny teknologi som kan brukes til å ta neste steg, poengterer adm. direktør i Norsk Industri, Stein-Lier Hansen.
Juryens krav
En kompetent jury skal i år igjen finne Norges smarteste industribedrift. Det er en krevende oppgave ettersom både nivået og kravet til vinneren er høyt. Juryleder Torgeir Reve har klare meninger om hva juryen leter etter.
– Den høye levestandarden i Norge betyr at vi også har et av verdens høyeste kostnadsnivå. For at bedriftene skal være internasjonalt konkurransedyktige, må de ha den fremste kompetansen i verden på sitt felt. Det er dette vi ser når vi kårer Norges smarteste industribedrift, sier Reve og eksemplifiserer:
– Har bedriften noen varige fortrinn innen teknologi, produksjon og marked? Investerer bedriften nok i kompetanseutvikling? Har bedriften utnyttet potensialet som ligger i digitalisering? Er bedriften innovativ? Har bedriften en kundeforståelse som ligger i forkant av markedet? Er bedriften del av en dynamisk næringsklynge? Driver bedriften med tilfredsstillende lønnsomhet? Dette er alle ting vi kommer til å legge vekt på, sier han.
Påmeldingsfrist er 2. april. Se: www.smartindustri.no
Dette er juryen
- Else-May Botten, fraksjonsleder i Stortingets Næringskomité
- Jan Moberg, adm. direktør og ansv. redaktør Teknisk Ukeblad
- Torger Reve, professor Handelshøyskolen BI
- Odd Myklebust, prosjektdirektør SINTEF
- Anne Marit Panengstuen, adm. direktør Siemens AS
- Hans Erik Vatne, teknologidirektør Hydro
- Knut E. Sunde, direktør for bransje og industripolitikk Norsk Industri
Tidligere vinnerne:
- 2018: Thermo Fisher Scientific
- 2017: Brunvoll
- 2016: GKN Aerospace
- 2015: Hexagon Ragasco
- 2014: Borregaard
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.