Pepperl IO link ventil crop

Energireduksjoner på opptil 70 % kan oppnås

IO-Link ventilkobler for smart ventilkontroll

Som det siste tilskuddet til sin portefølje av interfaceprodukter tilbyr Pepperl+Fuchs nå en ventilkobler med IO-Link-grensesnitt. Denne enheten lar anleggsoperatører holde et øye med statusen til magnetventilene sine til enhver tid.

Ventilkobleren er egnet for tilkobling av pneumatisk eller hydraulisk aktiverte magnetventiler – for kritiske ventiler i IO-Link-miljøer med høye overvåkingskrav. For å overvåke statusen til disse aktuatorene, registrerer produktet omfattende diagnostiske data: Forsyningsspenning, utgangsstrøm, ventilbevegelse, temperatur og strømforbruk til magnetspolen. Individuelle grenser kan settes for hver parameter via en konfigurerbar alarmfunksjon. Ledningsbrudd og kortslutninger oppdages også pålitelig. Videre kan en nullstillbar svitsjingssyklusteller brukes til å overvåke spesifikke intervaller i produktets livssyklus. En andre, ikke-nullstillbar teller gjør det mulig å holde oversikt over hele ventilens levetid.

For ytterligere å øke levetiden til ventilen, kan ventilkoblingen betjenes i strømsparemodus. Ved pulsbreddemodulasjon (PWM) kan utgangsstrømmen styres avhengig av ventiltype. Som et resultat kan energireduksjoner på opptil 70 % oppnås. Dette senker også temperaturen ved ventilen, eliminerer behovet for å installere kjøleenheter og forlenger ventilens levetid betydelig.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.