IOT RAMEI

Eksempler på vellykkede prosjekter publiseres jevnlig

Internet of Things (IoT) krever standarder

Forutsetningene for overgangen til en digital hverdag i industrien er i stor utstrekning på plass. Nye produkter og løsninger presenteres fortløpende. Eksempler på vellykkede prosjekter publiseres jevnlig. Nye foretingsmodeller bli ofte presentert.

Men et tema er alle eksperter er enig om, det er behov for standardisering på flere forskjellige nivåer. Store datamengder skal utveksles, applikasjoner skal kunne kommunisere med hverandre i forskjellige systemløsninger. Kravet til enhetlig forståelse blir en utfordring. Den tyske regjering, som tok initiativet til industri 4.0, har etablert organisasjonen Plattform Industrie 4.0. Denne organisasjonen har utviklet et dokument, og grunnlag for standard, som gir en referanse for arkitekturen til Industri 4.0 system

Blant målsetningen var å:

  • Definere kommunikasjonsstrukturer
  • Utvikling av et felles språk med egne tegn, alfabet, ordforråd, syntaks, grammatikk og semantikk

Dokumentet som beskriver ukast til standarden, RAMEI 4.0 kan lastes ned her.

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.