IMI PH_VA crop

Utstyrt med gjennomprøvet PTFE labyrintteknologi

IMI Precision Engineering utvider sortimentet av IMI Buschjost flensventiler med PTFE labyrintteknologi

Våren 2017 lanserte IMI Precision Engineering en utvidet serie av IMI Buschjost flenseventiler. Flenseventilene fra IMI Buschjost i størrelse DN65, DN80 og DN100 er utviklet i overensstemmelse med siste utgave av trykkdirektivet (PED) 2014/68/EU.

Nå er flenseventilen tilgjengelige under de nye seriene: 86480, 86500 og 86540. Ventilene er velegnet i alle industrier, bl.a. generell maskin- og anleggskonstruksjon, kjemisk industri, bygge- og kraftindustri.

De nye flensventilene, som er basert på Force-Lift stempelprinsippet, er utstyrt med gjennomprøvet PTFE labyrintteknologi. I stedet for en rillet ring har labyrintstempelet flytende og sporede PTFE stempelringer som er usedvanlig slitesterke og holdbare, samt motstandsdyktig overfor høye temperaturer og trykkstøt imot strømningsretningen. Sammenlignet med den tidligere versjonen, kan de nye flensventilene holde til mer enn 200000 koblingssykluser, noe som betyr at levetiden er mer enn fordoblet og serviceintervallene er dermed halverte.

IMI Buschjost flensventilene har en forbedret posisjonsindikator. Indikatoren er femti prosent mindre og det er kun én enkelt sensor til både 'åpen' og 'stengt' posisjon. I tillegg er den programmerbar, noe som gjør betjeningen betydelig lettere og reduserer antall driftsfeil til nesten null.

Den manuelle overstyringen fungerer meget hurtig, da operasjonen foregår direkte på ventilspindelen. Med en enkelt 180 graders operasjon, er ventilen enten helt åpen eller helt lukket. Det er en mekanisk forbindelse mellom spindelen og stempelet, noe som betyr at manuell justering av slaget ikke lengre er nødvendig. Dette gjør service og vedlikehold mye enklere og raskere.

DN 65, DN 80 og DN 100 flensventilene tilbys på nåværende tidspunkt i rustfritt stål og i høykvalitets duktilt støpejern, til både PN16 og PN40 trykkflenser. Fra sensommeren 2017 blir varianter med ATEX godkjennelser, samt versjoner til høye temperaturer (200°C) og lave temperaturer (minus 40°C) også tilgjengelige.

Ytterligere informasjon kan finnes på http://www.mostmarvellousmachines.com/  

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.

Jarle, Ådne og Bjørn-åge. Foto: AxFlow

AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge

AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.