Johan Sverdrup Field Development crop

Gjennomføring av detaljprosjektering og oppfølging for alle rørledninger og kabl

IKM Ocean Design tildelt kontrakt for Johan Sverdrup Fase 2 Rørledninger og Kontrollkabler Detail Engineering

Equinor har tildelt IKM Ocean Design AS kontrakten for Johan Sverdrup Fase 2 Rørledninger og Kontrollkabler Detail Engineering. Kontrakten er en videreføring av IKM Ocean Design’s involvering i prosjektet over lengre tid, der selskapet har jobbet med prosjektering av både Fase 1 og Fase 2 siden første kontrakt ble tildelt i 2013.

Fase 1 inkluderer etableringen av feltsenteret bestående av fire plattformer og kontrollkabler / vann-injeksjons rørledninger fra feltsenteret til injeksjonsbrønner. Fase 2 består av en ny prosessplatform på feltsenteret, i tillegg til videre undervannsutbygging av tre satelittområder. Johan Sverdrup Fase 1 ble nylig satt i produksjon, og Fase 2 har planlagt oppstart i fjerde kvartal 2022.

IKM Ocean Design har hatt ansvaret for design av injeksjonsrør med endestrukturer i Fase 1 av prosjektet. I tillegg har IKM hatt det overordnede ansvaret for infrastruktur på sjøbunnen, inkludert kontrollkabler, kraftkabler og eksportrør. I Fase 2 har IKM ansvaret for design av alle feltrørledninger. Dette inkluderer produksjonsledninger, gassledninger og ytterligere vanninjeksjonsledninger. Som for Fase 1, har IKM også i Fase 2 det overordnede ansvaret for all infrastruktur på sjøbunnen.

Daglig leder i IKM Ocean Design, Peder Hoås, sier at IKM Ocean Design er utrolig stolte og svært fornøyd med at Equinor ønsker å forlenge samarbeidet og tildele firmaet denne kontrakten. Vi har de siste årene gjort flere viktige tilpasninger til den gjeldende markedssituasjonen, deriblant løftet oss stort på den tekniske siden samt redusert våre kostnader. Dette har resultert i at vi er i førersetet både teknisk og kostnadsmessig. Vår erfaring og kompetanse passer meget godt med de mange utfordringene som gjelder for en faset utbygging av Johan Sverdrup feltet. Dette er en videreføring av det gode arbeidet som er utført i tidligere prosjektfaser og gir oss muligheten til ytterligere å støtte Equinor og partnerne i utformingen av felt arkitekturen og undervannsløsninger for det største oljefunn på norsk sokkel på tretti år.

Kontrakten har en varighet på 3 år (fram til Desember 2022) for gjennomføring av detaljprosjektering og oppfølging for alle rørledninger og kabler på feltet, noe som betyr at IKM Ocean Design da har vært involvert i Johan Sverdrup over en tiårs-periode.

Ignition IEC crop

Ignition - Nå med IEC 61850 MMS Driver

IEC 61850 er en Ethernet-basert kommunikasjonsstandard som brukes i kraftindustrien. Standarden definerer en felles modell for sømløs automatisering i kraftsystemer.  

les mer...
Goodtech Hauge crop

Sterk avslutning på året for Goodtech

Vi har initiert mange endringer i 2022 for å rigge oss for fremtiden

Goodtech presenterer fredag 24. februar en god avslutning på året med solid marginvekst, og leverer i tillegg nok en strategisk viktig milepæl ved salget av organisasjonen på Åland. Konsernet rapporterer samtidig om en økning i EBITDA for den videreførte virksomheten fra 10,9 MNOK i 2021 til 28,9 MNOK i 2022 (+165%).

les mer...
963534188

Utvider partnerskap om nettverk og Edge computing

Skal bistå bedrifter med digital transformasjon

Kyndryl og Nokia har inngått en global treårsavtale om felles utvikling og leveranser av private LTE- og 5G-tjenester og Industri 4.0-løsninger. Selskapene skal blant annet etablere en innovasjons-lab i North Carolina i USA der det skal utvikles sikre løsninger og tjenester som konvergerer IT og OT for bedrifter.

les mer...
Pepperl milliard crop

Milepæl for Pepperl+Fuchs

2022 ble året selskapet rundet 1 Milliard Euro i omsetning. Akkurat i tide til julaften kunne styret i Pepperl+Fuchs konsernet kunngjøre gode nyheter på egne vegne: For første gang i sin 77-årige historie overskred Pepperl+Fuchs terskelen på én milliard euro i globalt årlig salg akkurat denne dagen.

les mer...