
Innser at arbeidsgiveren vil ha behov for annen type kompetanse i fremtiden
Hver tredje norske bedrift mangler digital strategi
Hver tredje norske bedrift mangler en klar, digital strategi, ifølge en ny, internasjonal undersøkelse. Over halvparten av norske arbeidstagere mener arbeidsgiveren mangler nødvendig, digital kompetanse for å møte fremtidens krav.
Automatisering av arbeidsdagen og digital kompetanse for å møte fremtidens behov, er sentrale spørsmål i den ferske, globale arbeidsmarkedsundersøkelsen Randstad Workmonitor. Over 25.000 arbeidstagere - i privat sektor i 33 land - deltar i undersøkelsen:
- 36 prosent av de norske deltagerne i undersøkelsen svarer at deres arbeidsgiver mangler en digital strategi.
- 54 prosent mener at digitalisering krever annen kompetanse enn hva arbeidsgiveren har tilgjengelig i dag.
- 57 prosent mener de personlig må tilegne seg mer digital kompetanse for å sikre jobben sin i fremtiden.
- I et arbeidsmarked preget av omstilling, automatisering, hurtige endringer og teknologiske nyvinninger, er det oppsiktsvekkende at hver tredje bedrift tydeligvis mangler en tydelig, digital strategi for å møte behovene som allerede er her, sier administrerende direktør Eivind Bøe i rekrutterings- og bemanningsselskapet Randstad.
-Robotene kommer, og overtar stadig flere, tradisjonelle arbeidsoppgaver i stadig flere yrker. I undersøkelsen svarer hver tredje, norske respondent at de i dag utfører arbeid som kan automatiseres. Over halvparten av de spurte innser at arbeidsgiveren vil ha behov for annen type kompetanse i fremtiden, forteller Bøe.
I følge undersøkelsen ligger bedrifter i India, Kina og USA best an til å møte fremtiden, med en klar, digital strategi. Sverige scorer lavest blant de nordiske landene: I følge de ansatte mangler hver andre svenske bedrift et slikt, fremtidsrettet styringsdokument.
Her er noen resultater fra Randstad Workmonitor (desember 2016):
59 prosent (globalt snitt) sier at bedriften har en digital strategi
Fem på topp:
- India 84%
- Kina 81%
- USA 73%
- Malaysia 71%
- Singapore 68%
- Norge 64%
- Danmark 59%
- Sverige 52%
Fem på bunnen:
- Frankrike 50%
- Østerrike 48%
- Argentina 47%
- Japan 46%
- Ungarn 42%
68 prosent (globalt snitt) mener digitaliseringen krever annen type kompetanse enn det arbeidsgiveren har tilgjengelig i dag:
Fem på topp:
- Malaysia 91%
- India 87%
- Singapore 85%
- Tyrkia 83%
- Kina 83%
- Sverige 55%
- Danmark 54%
- Norge 54%
Fem på bunnen:
- Nederland 52%
- Japan 51%
- Luxembourg 51%
- Østerrike 50%
- Tsjekkia 48%
44 prosent (globalt snitt) er enige i at de utfører repetitivt arbeid som kan automatiseres
Fem på topp:
- India 80%
- Tyrkia 76%
- Malaysia 74%
- Kina 70%
- Brasil 60%
- Sverige 31%
- Norge 30%
Fem på bunnen:
- Nederland 27%
- Sveits 27%
- Luxembourg 24%
- Østerrike 24%
- Danmark 24%
Om undersøkelsen:
Randstad Workmonitor ble lansert i 2003, og dekker nå 33 land verden rundt – i Europa, Asia, Australia og USA/Canada og Sør-Amerika.
Randstad Workmonitor publiseres fire ganger i året, noe som gjør både lokale og globale trender innen mobilitet jevnlig synlig over tid. Indexen sporer ansatt tillit og fanger forventninger rundt sannsynligheten for å endre arbeidsgivere innenfor en seks måneders tidsramme, gir en helhetlig forståelse av jobben markedet følelser og ansattes trender. I tillegg til å måle mobilitet, er også medarbeidertilfredshet og personlig motivasjon, samt et roterende sett av temaspørsmål en del av undersøkelsen.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











