
Det er et bredt spekter av bedrifter som tidligere har vunnet prisen
Hvem blir Norges smarteste industribedrift 2022
Siden 2014 har Norsk Industri og Siemens kåret Norges smarteste industribedrift. I fjor ble en ny pris etablert; Spesialprisen. Spesialprisen skal fremme oppstart og innovasjonsbedrifter, mens Norges smarteste gjelder mer for etablerte selskaper. Også i år jaktes det på to vinnere. Alle kan nominere kandidater til de to prisene.
Siden 2014 har Norsk Industri og Siemens kåret Norges smarteste industribedrift. I fjor ble en ny pris etablert; Spesialprisen. Spesialprisen skal fremme oppstart og innovasjonsbedrifter, mens Norges smarteste gjelder mer for etablerte selskaper. Også i år jaktes det på to vinnere. Alle kan nominere kandidater til de to prisene.
Det er et bredt spekter av bedrifter som tidligere har vunnet prisen. Tronrud Engineering, Brunvoll og Norsk Gjenvinning er eksempler på bredden blant vinnerne.
Kandidater som nomineres må produsere varer. Tjenestebedrifter vil ikke bli vurdert. Videre skal virksomheten være lønnsom. Juryformann Torgeir Reve sier blant annet; - Bedriftene må ha demonstrert resultater i tøff internasjonal konkurranse, helst på eksportmarkedet. Suksess handler ikke bare om selv å bli best, men også om å gjøre andre gode. Samarbeid og kunnskapsdeling gir bedre resultater om bedrifter bidrar til å skape et sterkt industrielt miljø rundt seg.
Juryens kriterier er:
Juryen vurderer etter følgende hovedpunkter for prisen Norges smarteste industribedrift:
- Produktivitet
- Bærekraft, miljø og energieffektivitet
- Innovasjon
- Bruk av teknologi, digitalisering og kompetanseutvikling
- Unikhet
- Klyngevirksomhet
- Markedseffekter
For Spesialprisen er det følgende kriterier juryen vurderer etter:
- Unik forretningsidé
- Teknologi og digitalisering
- Fremmer bærekraft og det grønne skiftet
Påmeldingsfrist
Påmeldingsfrist for begge konkurransene er fredag 10. mars 2023. Juryen vil gå gjennom samtlige kandidater, og beslutte hvilke 3 industribedrifter som kvalifiserer seg til finalen i hver av prisene. Vinneren av Spesialprisen kåres på Facebook, mens Norges smarteste industribedrift blir kåret på Industrikonferansen 9. mai 2023.
Her er link til påmelding; https://www.smartindustri.no/arets-vinnerbedrift-2021/
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











