
Honeywell har mer enn 50 undersjøiske installasjoner i Nordsjøen
Honeywell satser tungt mot Nordsjøen
Honeywell Process Solutions kunngjorde tirsdag at de har åpnet et nytt kontor i Bergen og utvidet kontoret i Asker for bedre å kunne betjene olje- og gasskunder i Nordsjøen.
Utvidelsen av det eksisterende kontoret i Asker og åpningen av et nytt kontor i Bergen, vil øke antall tekniske eksperter som kan tilby prosjektutvikling, prosessekspertise, ingeniørkompetanse og teknologisupport samt salgs- og servicefunksjoner.
"Denne utvidelsen viser vår satsing på å betjene Nordsjøen og våre tallrike kunder i dette feltet," sier administrerende direktør Vimal Kapur i Honeywell Process Solutions. "Honeywell har deltatt aktivt i Nordsjøen i flere tiår, og tilbyr all støtte for våre kunder mens vi fortsetter å utvikle de prosessene og teknologiene som er nødvendige i dette svært krevende miljøet."
Olje- og gassaktiviteter og investeringer i Nordsjøen har økt med mer enn 65 prosent fra 2010 til 2013 ifølge Statistisk Sentralbyrå (SSB). SSB melder at 59 prøveboringer ble foretatt i 2013, 17 flere enn året før. Eksperter sier at det fortsett er nok gass og olje til 40 års produksjon i Nordsjøen, selv om det er nødvendig med avansert teknologi for å bringe denne oljen og gassen til overflaten. Det forventes fortsatt økning av driftskostnadene i Nordsjøen, og det gjør det desto viktigere for produsentene å oppnå forbedret effektivitet og reduserte kostnader.
Honeywell har mer enn 50 undersjøiske installasjoner i Nordsjøen. Honeywells programsuite med integrerte løsninger, teknologier og produksjonsekspertise er tilgjengelig for å bidra til at virksomheter i bransjen kan holde styr på kostnadene ved automatiseringsprosesser og forbedre sikkerheten, i tillegg til at de kan oppfylle sine strategiske mål. Honeywells teknologier for undersjøisk drift omfatter Experion® PKS og styringssystemer som både kan kobles sammen med ulike typer I/O-enheter og kjøre som vert for programmerbare applikasjoner. Dette gir operatører tilgang til tusenvis av datapunkter uten å måtte bytte ut maskinvare eller konvertere protokoller, og dette kan igjen føre til hurtigere respons, redusert nedetid og lettere vedlikehold.
For ytterligere opplysninger om Honeywell Process Solutions, se: www.honeywellprocess.com
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.