Honeywell ONS crop

Utviklingen av løsningen er ledet fra Norge

Honeywell satser stort

Selv om Honeywell ikke er blant de største DCS leverandørene i Nordsjøen er leverandøren godt til stede. Selskapet har mer enn 30 års erfaring fra alle deler av olje og gass industrien.

Med om lag 100 installerte applikasjoner på rund regnet 50 plattformer er oljeselskapene på norsk sokkel godt kjent mede denne leverandøren. Mest interessant for det norske fagmiljøet er PCC (Production Control Center) som er et rammeverk for olje og gass applikasjoner. Utviklingen av denne løsningen er ledet fra Norge og mye utviklingsarbeid er utført her i landet. Er resultat av dette arbeidet er at Honeywells “Center of Excellence for Oil & Gas and Production Control” er plassert i Norge. Selvsagt vil denne plassering komme norske kunder til gode.

Dagens tradisjonelle DCS eller SAS prosjekter genererer store mengde engineeringstimer. Ved å ta i bruk verktøy som automatiserer mange av funksjonene i slike prosjekter kan det oppnås store besparelser. Løsningen som Honeywell kaller DSS (Distributed Server Architectur) er installert både på Statoils Valemon plattform og hos Lundin. Alle de nevnte systemene fra Honeywell utviklet for å kunne redusere engineeringstimer i alle faser av et prosjekt. I tillegg vil systemene støtte løsninger som er utviklet for å kunne reduserebemanningen i driftsfasen offshore. Å benytte slike løsninger er blant de viktigste tiltakene, som vurderes og delvis er iverksatt, for å bedre økonomien for gass- og oljefelt i Nordsjøen. Alle systemene fra Honeywell, inklusive styresystem, passer inn i strategien for integrerte operasjoner eller avanserte samarbeidsløsninger.

I Bergen er Honeywell i ferd med å bygge opp et eget servicesenter.  Per dato er det fem personer som er sysselsatt i dette senteret og innen utgangen av året er det planlagt at bemanningen er åtte personer. - Vi har etter mange års virksomhet tatt konsekvensen av at kunden ønsker nærhet, sier Seth Bergström som er ansvarlig for Honeywell virksomhet i Sverige og Danmark. Han jobber også med markedsaktiviteter i Norge. Målsettingen vår er klar, vi skal øke servicegraden. Og derved bli en foretrukket samarbeidspartner. I tillegg vil bemanningen ved hovedkontoret i Asker bli økt. Målsettingen er at antall ansatte skal økes fra dagen om lag 50 personer til 100 i løpet av forholdsvis kort tid. Honeywell i Norge er i positiv utvikling. I løpet av de siste tre årene er omsetningen tre doblet. I all hovedsak kommer den øke omsetningen fra oljerettet virksomhet.

Selv om hovedsatsingen er mot olje og gassindustrien er ikke landbasert virksomhet glemt bort. Borregård, Yara og INEOS er velkjent med Honeywells DCS systemer og applikasjoner.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.