
Utviklingen av løsningen er ledet fra Norge
Honeywell satser stort
Selv om Honeywell ikke er blant de største DCS leverandørene i Nordsjøen er leverandøren godt til stede. Selskapet har mer enn 30 års erfaring fra alle deler av olje og gass industrien.
Med om lag 100 installerte applikasjoner på rund regnet 50 plattformer er oljeselskapene på norsk sokkel godt kjent mede denne leverandøren. Mest interessant for det norske fagmiljøet er PCC (Production Control Center) som er et rammeverk for olje og gass applikasjoner. Utviklingen av denne løsningen er ledet fra Norge og mye utviklingsarbeid er utført her i landet. Er resultat av dette arbeidet er at Honeywells “Center of Excellence for Oil & Gas and Production Control” er plassert i Norge. Selvsagt vil denne plassering komme norske kunder til gode.
Dagens tradisjonelle DCS eller SAS prosjekter genererer store mengde engineeringstimer. Ved å ta i bruk verktøy som automatiserer mange av funksjonene i slike prosjekter kan det oppnås store besparelser. Løsningen som Honeywell kaller DSS (Distributed Server Architectur) er installert både på Statoils Valemon plattform og hos Lundin. Alle de nevnte systemene fra Honeywell utviklet for å kunne redusere engineeringstimer i alle faser av et prosjekt. I tillegg vil systemene støtte løsninger som er utviklet for å kunne reduserebemanningen i driftsfasen offshore. Å benytte slike løsninger er blant de viktigste tiltakene, som vurderes og delvis er iverksatt, for å bedre økonomien for gass- og oljefelt i Nordsjøen. Alle systemene fra Honeywell, inklusive styresystem, passer inn i strategien for integrerte operasjoner eller avanserte samarbeidsløsninger.
I Bergen er Honeywell i ferd med å bygge opp et eget servicesenter. Per dato er det fem personer som er sysselsatt i dette senteret og innen utgangen av året er det planlagt at bemanningen er åtte personer. - Vi har etter mange års virksomhet tatt konsekvensen av at kunden ønsker nærhet, sier Seth Bergström som er ansvarlig for Honeywell virksomhet i Sverige og Danmark. Han jobber også med markedsaktiviteter i Norge. Målsettingen vår er klar, vi skal øke servicegraden. Og derved bli en foretrukket samarbeidspartner. I tillegg vil bemanningen ved hovedkontoret i Asker bli økt. Målsettingen er at antall ansatte skal økes fra dagen om lag 50 personer til 100 i løpet av forholdsvis kort tid. Honeywell i Norge er i positiv utvikling. I løpet av de siste tre årene er omsetningen tre doblet. I all hovedsak kommer den øke omsetningen fra oljerettet virksomhet.
Selv om hovedsatsingen er mot olje og gassindustrien er ikke landbasert virksomhet glemt bort. Borregård, Yara og INEOS er velkjent med Honeywells DCS systemer og applikasjoner.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











