
Skal levere alt som er nødvendig av teknologi, prosesser og support
Honeywell har vunnet servicekontrakt for SAS på Edvard Grieg feltet
Honeywell Process Solutions (HPS) kunngjorde i går en flerårig avtale om å levere omfattende service og support til Lundin Norway, det raskest voksende utforskings- og utvinningsselskapet i Norge.
Raskt voksende olje- og gasselskap skriver kontrakt på serviceløsninger for å støtte utviklingen av Europas olje- og gasskjerne. Honeywells nye Assurance 360-program vil gjøre Lundin i stand til å oppnå kontinuerlig og optimal drift av automatiseringssystemene på Edvard Grieg-feltet i Utsirahøyden i den midtre delen av Nordsjøen.
I denne avtalen skal HPS levere alt som er nødvendig av teknologi, prosesser og support til Lundin i løpet av de neste fire årene, inkludert fornyelse av maskinvare, oppdatering og oppgradering av programvare og fjernsupport. Nøkkelindikatorer i kontrakten lar ledelsen i Lundin overvåke serviceleveransene, mens dedikert programstyring sikrer ett kontaktpunkt med ansvar for oppfylling av kontrakten.
"Et selskap som Lundin vil virkelig dra nytte av vårt Assurance 360-program," sier John Rudolph, visepresident og daglig leder av HPS avdeling Lifecycle Solutions and Services. "Det flytter ansvaret for løpende service, vedlikehold og oppgradering bort fra selskapet, slik at de kan fokusere på sin kjernevirksomhet, mens Honeywell fokuserer på de områdene der vi er eksperter, slik som kontroll- og sikkerhetssystemer og operatøropplæring."
Lundin Norway fokuserer på utforsking, utvikling og produksjon av olje og gass i Europas nest største oljeproduserende land.
"Denne kontrakten sementerer et tett partnerskap med Honeywell, som gir oss sikkerhet når det gjelder både kostnader og ytelsen til automatiseringssystemet på Edvard Grieg-feltet," sier Kari Nilsen, driftssjef hos Lundin Norway. "Siden Honeywell leverer all teknologi og alle de medarbeiderne som trengs, kan Lundin holde fast på sin slanke driftsstruktur, selv mens vi vokser og søker å utvikle eksisterende og nye muligheter videre."
Edvard Grieg-plattformen står på sjøbunnen i Nordsjøen og har et komplett prosesseringsanlegg. Honeywells teknologi på plattformen omfatter sikkerhets- og automatiseringssystemene, en simulator for operatøropplæring, en simulator for ingeniørarbeid, og kontrollsenter for produksjon.
Det forventes at produksjon fra plattformen skal starte i fjerde kvartal av 2015, og feltet er anslått til å inneholde 186 millioner oljefatekvivalenter. Brutto nivåproduksjon forventes å være 100,000 oljefatekvivalenter per dag.
Honeywells Assurance 360-program, et flerårig fleksibelt serviceprogram, sikrer resultatfokuserte løsninger og dermed mer lønnsom forretningsdrift. Under Assurance 360 Optima-kontrakten vil Honeywell være en tilstedeværende partner som tar fullt ansvar for å sikre at kontrollsystemet for prosessene leverer optimalt. Dette omfatter alt vedlikehold og alle oppgraderinger til den nyeste teknologien, og aktiv styring av systemet. Honeywells løsning gir kundene maksimalt utbytte på sine investeringer i automatisering og gir en mer lønnsom drift.
For ytterligere opplysninger om Honeywells livsløpsløsninger, besøk: www.honeywellprocess.com
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.