Novotek Screen04 crop

Det er kun unormale situasjoner som skal trekke operatørens oppmerksomhet

High Performance HMI

"High Performance HMI" vil sette operatørene i stand til å oppdage unormale situasjoner raskere. Operatørene trenger bedre oversikt. De trenger informasjon, ikke masse data og animasjoner.

De siste 30 årene har HMI/SCADA utviklet seg fra mekaniske vegger til skjermer med høy oppløsning, ekstrem kontrast og skarpe farger. Samtidig har det kommet kraftige HMI designverktøy for å emulere 3D, animasjoner, skygger og alt annet fra spillindustrien. I mange tilfeller blir dette "tivolibilder" overlesset med data.

Bilder må designes med "situational awerness" i tankene. Det er kun unormale situasjoner som skal trekke operatørens oppmerksomhet.

GE HMI/SCADA - iFIX kommer med High Performace HMI objekter i sitt objektbibliotek. I iFIX bildet over er det tydelig hva som trekker vår oppmerksomhet.

Med High Performance HMI kan fantastiske resultater oppnås. En femdobling i avdekking av problemer før alarmer utløses er helt fantastisk. Endringen har ikke bare ført til kortere responstid, men også reduksjon i tiden som brukes på å løse problemet.

  • Avdekke unormale situasjoner før alarmer utløses = en femdobling
  • Suksessrate i håndtering av unormale situasjoner = 37 % over normalt
  • Tid for fullføring av oppgaver ved unormale situasjoner = 41 % reduksjon

Mer informasjon kan finnes på www.novotek.no

 

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.