Novotek Screen04 crop

Det er kun unormale situasjoner som skal trekke operatørens oppmerksomhet

High Performance HMI

"High Performance HMI" vil sette operatørene i stand til å oppdage unormale situasjoner raskere. Operatørene trenger bedre oversikt. De trenger informasjon, ikke masse data og animasjoner.

De siste 30 årene har HMI/SCADA utviklet seg fra mekaniske vegger til skjermer med høy oppløsning, ekstrem kontrast og skarpe farger. Samtidig har det kommet kraftige HMI designverktøy for å emulere 3D, animasjoner, skygger og alt annet fra spillindustrien. I mange tilfeller blir dette "tivolibilder" overlesset med data.

Bilder må designes med "situational awerness" i tankene. Det er kun unormale situasjoner som skal trekke operatørens oppmerksomhet.

GE HMI/SCADA - iFIX kommer med High Performace HMI objekter i sitt objektbibliotek. I iFIX bildet over er det tydelig hva som trekker vår oppmerksomhet.

Med High Performance HMI kan fantastiske resultater oppnås. En femdobling i avdekking av problemer før alarmer utløses er helt fantastisk. Endringen har ikke bare ført til kortere responstid, men også reduksjon i tiden som brukes på å løse problemet.

  • Avdekke unormale situasjoner før alarmer utløses = en femdobling
  • Suksessrate i håndtering av unormale situasjoner = 37 % over normalt
  • Tid for fullføring av oppgaver ved unormale situasjoner = 41 % reduksjon

Mer informasjon kan finnes på www.novotek.no

 

Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner

Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner

Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.

Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene

Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene

Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.