
Goodtech utvider samarbeidet med Inmotion Technologies
Skal bygge enda en ny monteringslinje for selskapet. Goodtech signerte tidligere i år en kontrakt på en monteringslinje med Inmotion Technologies, en av verdens ledende leverandører av motorkontroll, elektriske motorer og annet hjelpeutstyr til motorindustrien.
I dag har Inmotion Technologies også valgt Goodtech som sin partner i utbyggingen av nye semiautomatiske monteringslinjer for motorstyringer til hybrid og elektriske kjøretøy. I likhet med konsernets pågående prosjekt, skal monteringslinjen bygges på Goodtech sitt modulbaserte monteringskonsept som vil gi Inmotion Technologies stor verdi gjennom optimal skalerbarhet og effektiv produksjon med tilhørende besparelser.
Kontrakten har en verdi på omkring 30 MSEK, og forventes ferdigstilt i løpet av Q3 2024.
Martin Etsare, Manufacturing Project Management i Inmotion sier om kontrakten; «Vi opplever Goodtech som en god samarbeidspartner i arbeidet med å effektivisere vår produksjon, og ser det derfor naturlig å utvide samarbeidet på vår neste monteringslinjer»
Konsernsjef Margrethe Hauge i Goodtech supplerer; «Goodtech samarbeider godt med fremoverlente konsern som Inmotion Technologies, et selskap som har store krav til effektiv produksjon og skalerbarhet. Vi er derfor stolt over at vi utvider samarbeidet og får bidra på Inmotion Technologies spennende automatisering og digitaliserings reise.»
Begge prosjektene som Goodtech nå er en del av, er viktige bestanddeler i Inmotion Technologies sin ekspansjon av fabrikken i Stockholm.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











