
Vist frem et nytt konsept
Goodtech effektiviserer Husqvarna
Goodtech har fått oppdraget med å hjelpe Husqvarna med å nå sitt mål om å bygge "Sveriges smartaste fabrik" innen 2020. Dette gjør vi ved å levere flere helautomatiske monteringslinjer for montasje av motorer til Husqvarna Manufacturing i Husqvarna.
Leveransen fra Goodtech består av et nyutviklet monteringskonsept helt i henhold til ”Industry 4.0” og som bygger på moduler, fleksibilitet, skalerbarhet, høy tilgjengelighet, korte omstillingstider samt samarbeid mellom roboter.
Kontraktsverdien er på ca SEK 26 millioner og leveransen gjennomføres i løpet av 1. kvartal 2018.
- Vi er veldig fornøyd med å ha fått Husqvarnas tillit til å være deres partner og levere høyautomatiserte monteringsløsninger til deres satsing for å skape Sveriges smarteste fabrikk, sier Johan Håkansson, VD Goodtech Solutions AB. Vi har hatt et samarbeid med Husqvarna over mange år og har et felles syn på betydningen av automatisering og effektivisering. Det er naturligvis ekstra spennende å få muligheten til å være en del av automatiseringen av deres nye fabrikk.
- I arbeidet med investeringen i nye automatiseringsløsninger, har Goodtech vist frem et nytt konsept som vi ikke har sett tidligere. Vi så med en gang at dette var et moduloppbygd og effektivt konsept. Konseptet bygger på roboter som i stor utstrekning også brukes til montering i stedet for tradisjonelle spesialmaskiner. Dette, sammen med andre aspekter har gjort at vi valgte Goodtech. I prosjektet har vi et samarbeid som er direkte og enkelt, der Goodtech og Husqvarna arbeider sammen for å nå målet, sier Urban Persson, prosjektleder i Husqvarna.
Phoenix Contact styrker salgsteamet
Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.
KROHNE styrker satsingen på landbasert industri
KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.
EtherCAT oppfyller CRA-kravene
EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.
Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering
Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.











