Goodtech Husquarna crop

Vist frem et nytt konsept

Goodtech effektiviserer Husqvarna

Goodtech har fått oppdraget med å hjelpe Husqvarna med å nå sitt mål om å bygge "Sveriges smartaste fabrik" innen 2020. Dette gjør vi ved å levere flere helautomatiske monteringslinjer for montasje av motorer til Husqvarna Manufacturing i Husqvarna.

Leveransen fra Goodtech består av et nyutviklet monteringskonsept helt i henhold til ”Industry 4.0” og som bygger på moduler, fleksibilitet, skalerbarhet, høy tilgjengelighet, korte omstillingstider samt samarbeid mellom roboter.

Kontraktsverdien er på ca SEK 26 millioner og leveransen gjennomføres i løpet av 1. kvartal 2018.

- Vi er veldig fornøyd med å ha fått Husqvarnas tillit til å være deres partner og levere høyautomatiserte monteringsløsninger til deres satsing for å skape Sveriges smarteste fabrikk, sier Johan Håkansson, VD Goodtech Solutions AB. Vi har hatt et samarbeid med Husqvarna over mange år og har et felles syn på betydningen av automatisering og effektivisering. Det er naturligvis ekstra spennende å få muligheten til å være en del av automatiseringen av deres nye fabrikk.

- I arbeidet med investeringen i nye automatiseringsløsninger, har Goodtech vist frem et nytt konsept som vi ikke har sett tidligere. Vi så med en gang at dette var et moduloppbygd og effektivt konsept. Konseptet bygger på roboter som i stor utstrekning også brukes til montering i stedet for tradisjonelle spesialmaskiner. Dette, sammen med andre aspekter har gjort at vi valgte Goodtech. I prosjektet har vi et samarbeid som er direkte og enkelt, der Goodtech og Husqvarna arbeider sammen for å nå målet, sier Urban Persson, prosjektleder i Husqvarna.

Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner

Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner

Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.

Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene

Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene

Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon

Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.