
Sentralt tema i diskusjonene var den manglende forståelsen for tavlefagets plass
Gode rutiner gir resultater
Erfaringen til tavleprodusenten MCS Elektrotavler as var at det gjøres en del feil ved installasjon av elektriske anlegg. Da firmaet ville inn i ex-markedet så de at et viktig krav var å ha et bedre kvalitetskontroll.
Disse kravene var en utløsende faktor sammen med diskusjonene i Norsk Eltavleforening hvordan bransjens kompetanse kunne heves.
Sentralt tema i disse diskusjonene var den manglende forståelsen for tavlefagets plass i elektrofaget. Myndighetene definerer ikke tavleproduksjon og installasjon som en del av elektrofaget. Deres syn er at det er ansvarlig elektroinstallatør som har ansvar for den faglige utførelsen og utstedelse av samsvarserklæring. Når omlag 80 prosent av fagopplæringen til montør gruppe L er rettet mot vanlig installasjoner, og styretavler blir stadig mer komplisert og kan håndtere store strømstyrker, blir tavlebransjen lidende. Til syvende og sist er det sluttbrukeren som er lidende. Det er mange eksempler på dårlig faglig arbeid. Faktisk har MCS Elektrotavler påvist flere grove feil i det elektriske anlegget når de har kommet med sine leveranser.
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.