
God resultatutvikling for Goodtech
Goodtech fortsetter året med sterk vekst i ordrebok og god utvikling i EBITDA mot samme kvartal i 2023. Q2 2024 endte med en omsetning på 192 MNOK, EBITDA på 9,2 MNOK (4,8%) og en ordrereserve på 431 MNOK. Industriens behov for økt effektivitet og bedre styringsinformasjon gjenspeiles i Goodtech sin ordrereserve, der prosjektene i porteføljen i stor grad er prosjekter for nordiske industriselskaper som arbeider med å øke egen produksjon, til lavere enhetskostnad.
Goodtech har de siste årene fokusert selskapet mot å løse industriens behov for økt konkurransekraft. Konsernet viste til stabilt god resultatutvikling i 2023 og fortsetter i 2024 å levere i tråd med sine vekstplaner. I Q2 2024 leverer selskapet betydelig vekst i ordrereserve (41% mot samme kvartal i 2023) og EBITDA (14% mot samme kvartal i 2023). Goodtech har solid kapitalstruktur med en egenkapitalandel på 50% og 104 MNOK i kontanter og kontantekvivalenter i balansen.
Konsernsjef Margrethe Hauge kommenterer:
«Både organisasjonen og markedet har respondert bra på de endringene vi har gjort de siste årene, og da er det kjekt å se at god prosjektstyring, satsing på service og ettermarked og god målstyring materialiserer seg i vekst og stadig bedre marginer. Det ligger fremdeles et spennende potensiale for videre vekst i Goodtech som vi kontinuerlig arbeider med å vise frem».
I tråd med Goodtech sin strategi fremover står videre vekst sentralt, sammen med styrking av markedsposisjon, merkevarebygging og økt lønnsomhet.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.
Innovativ arkitektur gir stor fleksibilitet i utvikling av nye funksjoner
Ulmatec leverer sentralvarmeanlegg til skip, der distribusjonen i flere år har vært automatisert. Det er viktig at systemene fungerer optimalt, og at man kan implementere nye løsninger. I samarbeid med Schneider Electric utvikler sunnmørsbedriften nå en helt ny IT-arkitektur.
– Teknologien utvikles fort, derfor ønsket vi en løsning som gjør det enklere å oppdatere systemer, sier Simon Blindheim, Lead software engineer i Ulmatec Pyro AS.











