
Gjennom høy grad av innovasjon og smart teknologibruk
GKN Aerospace kåret til Norges smarteste industribedrift
GKN Aerospace ble i dag kåret til Norges smarteste industribedrift, og har bevist at norske industribedrifter kan være konkurransedyktige i et internasjonalt marked. Finansminister Siv Jensen delte ut prisen på Industrikonferansen mandag denne uken. Den årlige kåringen er i regi av Norsk Industri og Siemens.
- GKN Aerospace hevder seg i et tøft internasjonalt marked og viser hvordan bruk av digitalisering og automatisering skaper solide industriarbeidsplasser i Norge. Dette er en forutsetning for fremtidig konkurransekraft, sier administrerende direktør i Siemens Norge, Anne Marit Panengstuen.
GKN Aerospace var en fornøyd vinner.
- Vi konkurrerer i en internasjonal bransje og dette er en bekreftelse på at det arbeidet og den satsingen vi har gjort i mange år gir resultater, Forteller Odd Tore Kurverud i GKN Aerospace.
- Vi gratulerer så mye til vinneren,GKN Aerospace, dette er vel fortjent. De kan vise til solid inntjening på ekstremt komplisert produksjon til kanskje verdens mest krevende kundegruppe, sier direktør Knut E. Sunde i Norsk Industri.
Rekorddeltagelse
60 bedrifter har i år kjempet om å bli kåret til Norges smarteste industribedrift. Til slutt stod valget mellom tre finalister som alle har utmerket seg ved effektivisering og digitalisering av produksjonen. Sammen med Plasto og Neuman Aluminium Raufoss Technology stod GKN Aerospace igjen på pallen.
- Felles for finalistene er at de gjennom høy grad av innovasjon og smart teknologibruk hele tiden strekker seg lenger. Her er det mye å lære, sier Håkon Rem, divisjonsdirektør i Siemens
Er Norge i digitaliseringseliten?
Norske industribedrifter har hittil økt sin produktivitet ved økt grad av automatisering. Men det er mulig å skru til produktivitetsskruen enda et par knepp. Det neste grepet handler om digitalisering.
En ny studie som bransjeorganisasjonen Norsk Industri og Siemens har gjennomført viser noen urovekkende funn i så måte. Syv av ti norske bedrifter svarer at de tror digitalisering er avgjørende for å kunne være konkurransedyktige om fem år. Samtidig svarer syv av ti at de ikke har en god nok strategi for å klare det.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.
Innovativ arkitektur gir stor fleksibilitet i utvikling av nye funksjoner
Ulmatec leverer sentralvarmeanlegg til skip, der distribusjonen i flere år har vært automatisert. Det er viktig at systemene fungerer optimalt, og at man kan implementere nye løsninger. I samarbeid med Schneider Electric utvikler sunnmørsbedriften nå en helt ny IT-arkitektur.
– Teknologien utvikles fort, derfor ønsket vi en løsning som gjør det enklere å oppdatere systemer, sier Simon Blindheim, Lead software engineer i Ulmatec Pyro AS.











