
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Sjømatnæringen er et norsk industrieventyr. Ifølge Norsk Sjømatråd har verdien av landets eksport av sjømat aldri vært så høy som i 2024. Totalt ble det eksportert 2,8 millioner tonn norsk sjømat til en verdi av 175,4 milliarder kroner i fjor. Regnet i måltider tilsvarer mengden sjømat 38 millioner måltider hver eneste dag, året rundt.
I likhet med teknologiske innovasjoner i leverandørindustrien for olje og gass, skjer det også en stor utvikling av løsninger hos norske leverandører i akvakulturnæringen.
![]() |
| Svein Arve Tronsgård (t.v.) i OXZO og John Hjelset i Schneider Electric profilerte oksygengenerator-containeren på Aqua Nor 2025 (Foto: Schneider Electric). |
Oksygen til alle anlegg
Et ferskt eksempel er chilenskbaserte OXZOs norske datterselskap. De har alliert seg med Schneider Electric, Langset Mekaniske og Elmo for å bygge en serie avanserte oksygengeneratorer integrert i containere.
- Vår strategi er lokal produksjon med lokalt håndverk i Norge, sier Svein Arve Tronsgård, leder for forretningsutvikling hos OXZO Technologies Norway.
Oksygen er en sentral innsatsfaktor for god fiskevelferd og tilvekst i lukkede og semilukkede anlegg. Det er også behov for ekstra oksygen i åpne merder i sjø med begrenset vannsirkulasjon, hele eller deler av året. Tradisjonelt distribueres oksygen på tankbil og fordeles lokalt.
![]() |
| Her er oksygengenerator-containeren klar for avreise til et akvakulturanlegg (Bilde: OXZO). |
Fjernstyrbart
OXZO mener lokal produksjon av den livsnødvendige gassen er mer bærekraftig og den mest effektive måten å distribuere store mengder oksygen på. Dette er fordi produksjon på stedet, direkte ved anlegget, eliminerer behovet for lang transport av flytende oksygen. I tillegg leverer selskapet oksygen som en tjeneste, en ny vri i bransjen. Og hi-tech står høyt i kurs:
- Containerne er designet for å møte de strenge kravene til fjernstyrbare akvakulturanlegg, noe som krever høy oppetid og sofistikerte overvåkings- og kontrollsystemer, forteller Tronsgård.
Et slikt budskap trigget AMNYTT til en prat med Scheider Electric, leverandør av elektro og automatisering i samarbeidet.
– Grunnet timing blir de første containerne levert med styring fra en annen produsent. Men videre i serieproduksjonen av oksygengenerator-containere blir det selvsagt styring fra oss, forteller John Hjelset, prosjektleder og løsningsarkitekt hos Schneider Electric til AMNYTT. – Vi planlegger å benytte løsninger fra vår plattform EcoStruxure Automation Expert.
![]() |
| Lokalprodusert oksygen på/ved anlegget gir økt bærekraft i oppdrettsnæringen (Illustrasjonsfoto). |
Løsning i støpeskjeen
Ifølge Hjelset følger automatiseringsplattformen standarden IEC 61499, som i motsetning til klassikeren IEC 61131, er som et distribuert kontrollsystem (DCS).
– Der IEC 61131 blant annet er maskinvaresentrisk, eksekverer program syklisk og har sentralisert arkitektur, er IEC 61499 programvaresentrisk, hendelsesdrevet og har distribuert arkitektur.
Detaljene er ikke helt i boks når vi møter Hjelset. En konvensjonell tilnærming kunne være maskinvarebasert PLS (programmerbar logisk styring) og panelbasert eller skjermbasert HMI (Human-Machine Interface) for lokal styring av generatorene.
– Det er ikke usannsynlig at logikken kjøres i en såkalt edge-maskin eller en form for industri- eller panel-PC. Logikken kan distribueres og kan håndtere flere anlegg der det er aktuelt med flere oksygengenerator-containere. Logikken vil også ta høyde for fordeling av kapasitet i flergenerator-oppsett, sier Hjelset.
![]() |
| Mer appetitt og sprekere fisk med ekstra oksygen? (Illustrasjonsfoto: Bakkafrost). |
Trådløs oppkobling
Den første serien generatorer-containere er klare for markedet. På sikt kan det bli eksport til andre oppdrettsland i Europa, som Storbritannia og Irland. På andre siden av kloden, i Chile, har OXZO et kontrollsenter.
- Derfra kan de overvåke tilstanden til anleggene og sette inn tiltak ved behov, for eksempel prediktivt vedlikehold. Generatorene er koblet opp trådløst, med 4G- eller 5G-mobilnett – eller kundens trådløse nett (WiFi), forklarer Hjelset.
Internkommunikasjonen i containeren går i stor grad på Ethernet-baserte Modbus-TCP og klassisk, det vil si, seriell Modbus. Arbeidshesten går ikke av moten! Og det er mer klassisk teknologi: Måle- og analyseinstrumenter kommuniserer analogt på 4-20 mA. Det er ukomplisert, pålitelig og mildt sagt velprøvd.
![]() |
| Lokalprodusert oksygen kan by på fordeler for oppdrettsnæringen (Illustrasjonsfoto: SalMar). |
Tavle-triks
Men noe er altså nytt. Som bruken av IEC 61499-basert styring, oksygen som en tjeneste og en ny måte å levere elektro på:
– Tidligere leverte vi komponenter til tavlebyggerne som hadde en egen kontrakt med sluttkunden. I OXZO-samarbeidet leverer vi også komponenter til tavlebyggeren, Trøndelag Elektroprodukter. Nå tar vi totalansvar for tavlene og klarer å få til en mer konkurransekraftig løsning, avslutter John Hjelset i Schneider Electric.
Så får vi se om fisken også blir mer konkurransekraftig. Mer oksygen gir angivelig økt appetitt. Vi sier: «Bon appetitt!»
Mobil oksygengenerator
- Mobile oksygengeneratorer for akvakultur
- Oksygen tilbys som tjeneste, inkludert service, styring og kontrollsystemer
- Bygd i 20 fots container med økt takhøyde
- Fullstappet med utstyr
- Kan produsere 140 kg O2 per time
- Flere kan settes sammen for økt produksjon
Styring av oksygengenerator
- Schneider Electrics EcoStruxure Automation Expert
- IEC 61499-basert styring, DCS-orientert
- Kjøres trolig i Edge-maskin eller industri/panel-PC
- Nettverk på Modbus TCP
- Seriell Modbus også i aksjon
- Sensorer kjører på 4-20 mA
- 4/5G mobilnett eller WiFi for fjernovervåking
- Fjernovervåking via døgnbemannet kontrollsenter i Chile.
Tar trykk- og nivåmåling til skyene
VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.
Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å
NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.
















