Mettler kryssrør crop

Løser justeringsproblemet

Gassanalysatoren med innstillbar diodelaser

METTLER TOLEDO Gas Analytics lanseringen gassanalysator Cross-Pipe GPro™ 500 TDL. Sondekonseptet er svært pålitelig i et oppsett (stack) med en diameter på mindre enn én meter.

På grunn av plasseringen på stedet, lite vedlikehold og ingen krav til prøveutsugning og kondisjonering samt behandling av prøver (i mange applikasjoner) begynner TDL-gassanalysatorer gradvis å erstatte andre gassmåleteknologier, slik som paramagnetiske analysatorer og NDIR.

De fleste TDL består av to deler, en laserkilde og en separat mottaker med en fotodiode som analyserer laserlyset etter at det har gått gjennom gassprøven. Et tidligere problem ved TDL-sensorer har vært at man må opprettholde en svært nøyaktig justering av de to delene. På en annen side er TDL-design med laser- og sensorelementer plassert på tvers av oppsettet (stack) vært populære når bredere oppsett (stack) skaper ulikheter i konsentrasjon på tvers av diameteren.

METTLER TOLEDOs GPro 500-serie med TDL løser justeringsproblemet ved å kombinere begge deler i en enkel enhet. En sonde festet til sensoren har en hjørnereflektor på enden som omdirigerer laserstrålen tilbake til sensoren og tap av justeringen blir dermed umulig.

Sondekonseptet er svært pålitelig i et oppsett (stack) med en diameter på mindre enn én meter. For bredere oppsett (stack) der gasskonsentrasjonen ikke er konstant, har METTLER TOLEDO nå introdusert Cross-Pipe GPro 500 og dermed utvidet bruksområdene til den vellykkede GPro 500-familien.

En nyutviklet, todimensjonal hjørnereflektorinnretning er posisjonert i røret overfor analysatorhodet. Nøyaktig justering er derfor ikke nødvendig. Så lenge det er en rett linje mellom de to delene, vil laseren treffe matrisen og strålen omdirigeres tilbake til fotodioden i analysatoren.

«Anskaffelsen av en Cross-Pipe versjon vil ha stor betydning for firmaer innen kjemi og petrokjemi», sier Jean-Nic Adami, direktør for METTLER TOLEDO Gas Analytics. «Med TDL har det vært en stor utfordring å opprettholde en justering i oppsettet (stack) som forvrenges på grunn av endringer i prosesstemperatur. I tillegg krever TDL vanligvis verifisering i et laboratorium. Cross-Pipe GPro 500 bruker det samme verifiseringskonseptet på stedet som alle andre analysatorer i familien og byr derfor på en enkel, men elegant løsning på en rekke valideringsproblemer.

For mer informasjon om GPro 500 kan du besøke: www.mt.com/Pro-gas.

 

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.