Scneider batterifab crop

Går sammen om pilotanlegg for ny batteriteknologi

Schneider Electric, ZnL Energy og Eltronic har signert en samarbeidsavtale for en pilotfabrikk som skal utvikle ny batteriteknologi i Trondheim. Partene skal kombinere sin kompetanse og erfaring for å utvikle, bygge og drive et pilotanlegg i Trondheim. Pilotanlegget skal produsere batteriseparatorfilmen ZnL-NPx i en forberedende fase for et senere og større fullskala anlegg. 

– Batterier er en betydelig bidragsyter til avkarboniseringen av samfunnet, gjennom å avlaste og forbedre utnyttelsen av strømnettet. Samarbeidet med Schneider Electric og Eltronic markerer en viktig milepæl for oss som selskap, sier Benjamin Ferstad, administrerende direktør, ZnL Energy.

Verdifull pilot

Pilotanlegget i Trondheim skal teste ulike produksjonsprosesser av den nye tynnfilmen ZnL-NPx. Teknologien erstatter konvensjonelle separatorer, som i dag er en bestanddel i batterier, og tilfører gode egenskaper for brannsikkerhet og levetid. Gjennom testing skal de validere riktig løsning for det som etter hvert vil bli et fullskala produksjonsanlegg. 

Teknologien i maskinene på anlegget, i tillegg til softwaren som knytter det hele sammen, leveres av Schneider Electric. Yngvar Ødegård, direktør innen industriell automasjon i Schneider Electric, forteller at de først vil bygge noen semiautomatiske pilotprosesser. 

– Det er store fordeler ved å bruke samme teknologiløsning på alle maskiner. Slik kan vi kontrollere og overvåke prosessen tett. Datasamling og nøye kontroll på prosessene er svært viktig i pilotanlegg, forteller Ødegård.

Sikker data er essensielt i pilotering

Han forteller at sluttproduktet – separatorfilmen – som skal utvikles på pilotanlegget, skal ha en tykkelse på rundt 15 mikron. 

– Det er svært tynt. Derfor er nøyaktig måling og databruk svært viktig i et pilotanlegg. Her er vi nede på veldig mange desimaler, forteller Ødegård. 

Viktig for Europas energiomstilling

Norske ZnL Energy er del av en voksende europeisk satsing på batteriteknologi. Samarbeidet mellom de tre selskapene oppstod gjennom den europeiske alliansen for batteriproduksjon, Upcell Alliance, hvor samtlige er medlemmer.

– Denne ikke-porøse separatorteknologien er et viktig skritt i utviklingen av en selvforsynt batteriindustri i Europa, og vi er stolte av å være en del av prosjektet, sier Anders Linneberg i Eltronic.

Vekst i fornybare energikilder gjør batteriteknologi mer etterspurt, ettersom vi trenger batterier til å både lagre energi og utjevne effekttopper. Det internasjonale energibyrået, IEA, anslår at den fornybare energikapasiteten kan være to og en halv gang større i 2030 enn den er i dag.

Yngvar Ødegård forteller at batteriindustrien i Europa de siste årene har slitt med forsinkelser i logistikken knyttet til teknologileveranser fra det asiatiske markedet. 

– Å styrke batteriindustrien i Europa gir derfor større forsyningssikkerhet til en næring i stor utvikling. Vi er midt i en europeisk batteriboom. Det er det utrolig spennende å få være en del av, gjennom samarbeidet med ZNL Energy. 

Om selskapenes rolle i pilotanlegget

  • Schneider Electric, en global leder innen digitalisering av industriell automatisering og energistyring, leverer maskin- og programvareløsninger i produksjonsmaskinene på pilotanlegget. I pilotfabrikken vil de blant annet anvende Schneider Electric sin kjente programvare EcoStruxure Automation Expert (EAE), AVEVA™ System Platform og AVEVA™ Manufacturing Execution System (MES).
  • ZnL Energy er en ledende norsk leverandør av battericelleteknologi. De går i spissen for innovasjon med utviklingen av sin ikke-porøse separatorfilm, ZnL-NPx. Teknologien skiller seg ut med sin evne til å betydelig forbedre brannsikkerheten og levetiden til battericeller.
  • Eltronic, en anerkjent systemintegrator som spesialiserer seg på optimalisering av produksjonssystemer, skal integrere Schneider Electrics maskin- og programvareløsninger i produksjonsmaskinene, slik at hele den overordnede prosessen fungerer effektivt. 
NEFA

Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Avanserte Algorytmer

Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten

På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).

06 EF Langt fra blåøyd vanntroll

Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet

Langt fra blåøyd vanntroll

Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.

Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.

Tom Storgaard, Siemens Energy AS, styreleder NFEA

Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA

2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.